Neklape vám to s partnerom a čoraz častejšie sa pohrávate s myšlienkou, že by ste to ukončili? Nie všetky problémy sú neriešiteľné, preto sa neunáhlite pred tým, než by ste urobili niečo, čo by ste neskôr mohli ľutovať.

Nie nadarmo sa hovorí, že ráno múdrejšie večera. Niektoré rozhodnutia sa neoplatí robiť s horúcou hlavou. Ak sa deje niečo vo vzťahu, s čím nie ste spokojná, neodhoďte hneď to pekné, čo ste spolu prežili. Opýtajte sa najskôr samej seba týchto sedem otázok, ktoré možno napokon zmenia váš názor a vy si uvedomíte, že ide len o malú krízu, ktorá sa dá bez problémov vyriešiť.

1. Pomáha mi vzťah v tom, aby som napredovala?

Myslíte si, že ste najlepšou verziou seba samej? V normálnych vzťahoch zvyčajne partner podporuje a povzbudzuje svoju polovičku pri dosiahnutí nových vecí, ale taktiež podporuje aj jej rozvíjanie a nové koníčky. Na druhej strane, ak máte pocit, že vám váš partner bráni v rozvíjaní sa a napredovaní, potom je to dôvod, aby ste nad všetkým popremýšľali. Môže sa stať, že vaša nespokojnosť sa bude časom len zvyšovať.

2. Máme bežné ciele a plány do budúcnosti?

Plánovanie je dôležitou súčasťou partnerského života. Ak sa vaše plány rozchádzajú a každý z vás chce od života niečo iné, veľmi ľahko sa môže stať, že práve toto sa stane dôvodom sporov. Ak chcete život plný cestovania, dobrodružstiev s priateľmi a váš partner je skôr rodinne založený introvert, časom to začne škrípať. Ak vás ale partner vo všetkom podporuje, prípadne má rovnaké plány ako vy, rozchod by ste mali určite ešte zvážiť.

3. Rozprávame sa vôbec navzájom?

Každý z nás má vlastné záujmy a povinnosti, ktoré sa netýkajú vzťahu. Nič by ale nemalo byť dôležitejšie než láska. Niekedy sa môže stať, že nemáte náladu na rozhovor a potrebujete minútku osamote. Ak ale máte pocit, že sa váš partner nezaujíma o váš život a o to, čo ste počas dňa zažili, prípadne aké máte problémy, asi nebude všetko v kostolnom poriadku.

4. Cítim sa väčšinu času šťastne alebo rozrušene?

Toto kritérium by mali zvážiť všetky vzťahy, v ktorých nie je všetko v poriadku. Ak máte nejaké problémy, ale väčšinu času sa pri svojom partnerovi cítite bezpečne a spokojne, je to dobré znamenie. Na druhej strane, ak aj nemáte problémy, no necítite medzi sebou harmóniu a nie ste spolu šťastní, ide o signál, ktorý by ste nemali ignorovať.

5. Robíme obaja kompromisy?

Žiadny vzťah nie je možný bez kompromisov, pretože ste dvaja odlišní ľudia a je normálne, že vaše názory sa nemusia vo všetkom zhodovať. Ak ale máte pocit, že sa musíte často obetovať a vzdať sa svojich záujmov v prospech partnera, je to zlé znamenie. Takéto vzťahy väčšinou nemajú veľkú perspektívu.

6. Prečo sa s ním chcem rozísť?

Niekedy je náročné sformulovať dôvody, kvôli ktorým vám to vo vzťahu škrípe. Ak to ale poviete nahlas, možno sa budete cítiť hlúpo a poviete si, ako je možné, že sa kvôli takej malichernosti chcete rozísť s osobou, na ktorej vám tak veľmi záleží? Pokúste sa preto spísať si tieto dôvody a zistiť, či sa s nimi predsa len niečo nedá urobiť. Až tak by ste sa mali rozhodnúť.

7. Bude môj život lepší, ak sa rozídeme?

Predstavte si svoj život bez partnera o niekoľko rokov. Ako sa cítite? Ak viete, že budete šťastnejšia než teraz, urobte ten krok. Ak sa ale váš život stane nudným a neviete si predstaviť, čo budete robiť, pravdepodobne budete musieť spoločne popracovať na svojom vzťahu a nerobiť urýchlené rozhodnutia ovplyvnené emóciami.

Zdroj: brightside.me | Gify: giphy.com