Keď sa povie “Pole Dance” (tanec pri tyči), väčšine ľudí sa vybaví nočný kabaret. Áno, aj to je súčasť jeho histórie, avšak v súčastnosti je tento atraktívny šport vo svete uznávaným tancom, rovnako ako valčík alebo salsa. O tom, aká tvrdá drina je za týmto pôsobivým umením, rozpráva česká profesionálna Pole dance tanečníčka Zuzana Fialová.

Pole dance je šport pre mužov aj ženy. Hoci sa zdá, že je len pre silných a flexibilných, nie je tomu celkom tak. Sila a rozsahy sa dosahujú až pilným tréningom, takže človek na začiatku nemusí vedieť vôbec nič. Rovnako nezáleží ani na veku, ak chce človek trénovať len rekreačne.

Začať môže úplne každý bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Samozrejme, kto už absolvoval športovú prípravu, bude mať rýchlejšie pokroky. V súčasnoti začínajú dievčatá aj chlapci, ako v každom inom športe, úplne od malička. Začať napr. v 5-6 rokoch je veľkou výhodnou, pretože deti sú omnoho viac flexibilné.

 

Pre zdvíhanie a udržanie sa na tyči sú najviac dôležité brušné svaly a ruky. Keď Zuzana s pole dancom začínala, po prvých týždňoch trénovania na tyči sa u nej dostavili silné kŕče v bruchu. Nikto nevedel, čím je to spôsobené. Nakoniec sa zistilo, že ide o extrémne preťažené brušné svalstvo. To však rýchlo prešlo a už sa to neopakovalo.

Pole dance je však bolestivý šport, nakoľko sa tanečníci musia čiastočne ,,prilepiť” na tvrdú tyč vlastnou kožou. Na začiatku má človek veľa modrín, no telo si rýchlo zvykne a prestane to vnímať. Neskôr sa už toľko hematómov netvorí.

Mladučká Zuzana Fialová má za sebou už prvé úspechy, ktoré na seba nenechali dlho čakať. V tomto roku vyhrala súťaž “Pole Challenge Cup” v zmiešanej kategórii pre chlapcov a dievčatá. Na medzinárodnej pole artovej súťaži “Battle of the pole 2015″ získala 2. miesto, a taktiež je finalistkou medzinárodnej súťaže “Pole Art Italy 2015″. Ďalším významným úspechom bolo 1. miesto v súťaži “Big One pole dance battle 2014″.

A ako to vlastne Zuzke pri tyči ide? Presvedčte sa na vlastné oči:

 

 

 

 

 

Zdroj: wellness4you.cz | Video: Youtube | Foto: Instagram, Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Daniela
Daniela je rodený vodný živel. Okrem toho, že sa narodila v znamení vodnára, miluje plávanie, akvabely, vodné pólo a rafting. Nechýba nikde tam, kde voda hasí oheň.