Jakubko je nádherný usmievavý chlapček, ktorý sa narodil s nevyvinutými nožičkami. Táto diagnóza sa nazýva Tibia-Hemimelie a je veľmi ojedinelá. Rodičia sa nevzdávajú a veria, že pomôcť mu dokáže nákladná operácia, ktorú mu však nedokážu zaplatiť. V posledných dňoch sa však zomkli mnohí Slováci a ukázali, že majú srdce na správnom mieste!

Jakubkova mamička Andrea opisuje tehotenstvo ako bezproblémové, pričom všetky vyšetrenia prebehli v poriadku. Až po narodení zistili, že Jakubkove nožičky sa nevyvinuli správne a na pravej nožičke mu chýba kolienko, členok a má na nej tri pršteky. Na ľavej nožičke má štyri pršteky. „V nemocnici mi dali dve možnosti. Môžu Jakubka operovať, ale celý život by musel nosiť ortézy. Druhou možnosťou je, že mu amputujú nožičky a dajú mu protézy.“

Mamička Andrea sa nevzdala a našla predsa len ešte jednu možnosť. Je ňou operácia v Amerike, ktorej výsledkom by bolo, že Jakubko by potreboval ortézy len do 10. roku života. Lekár, ktorý by chlapčeka operoval, už pomohol niekoľkým desiatkam detí s rovnakou diagnózou. V januári, kedy bol na lyžovačke v Alpách, sa s ním Andrea stretla na konzultácii. Lekár malého Jakubka videl a hneď sa vyjadril, že ho dokáže operovať a nožičky môže zrekonštruovať. Je tu však jeden problém – peniaze. Táto operácia je mimoriadne finančne náročná a stojí 300 000 . Táto suma zahŕňa dokopy 6 zákrokov – 3 operácie na jednu nožičku, 3 operácie na druhú nožičku a následné rehabilitácie.

„Aj keby sme na to celý život šetrili, v živote by sme na to nenašetrili. Chceme sa všetkým ľuďom poďakovať za finančnú pomoc. Verím, že sa nám to podarí. Keby každý občan Slovenska poslal iba jediné euro, tak by to bolo viac, než potrebujeme,” vyjadrila sa mamička Andrea v relácii Reflex.

Po psychickej stránke je Jakubko úplne normálne dieťatko. Napriek prognózam lekárov, ktorí tvrdili, že bude odkázaný na invalidný vozík, on dokáže štvornožkovať, dokonca aj bez kolienka! „Jakubko je dar, aj keď má také nožičky. Možno spraví dieru do sveta!“ hovorí o ňom s láskou jeho mamička Andrea Dazdarevic.

V súčasnosti beží verejná zbierka na portáli dakujeme.sk, v ktorej sa k dnešnému dňu vyzbieralo už neuveriteľných 157 839 € (z potrebných 300 000 ). Mamička Andrea vytvorila aj stránku na Facebooku s názvom „Šanca pre Jakubka“, kde uverejňuje všetky dôležité informácie.

Veríme, že dobrých ľudí sa nájde ešte veľa a cieľovú sumu rodičia malého Jakubka vyzbierajú a postavia ho na vlastné nožičky!

Zdroj: Facebook/Šanca pre Jakubka, tvnoviny.sk, dakujeme.sk | Foto: Facebook/Šanca pre Jakubka