Situácia s epidémiou vtáčej chrípky v areáli vysoko navštevovanej národnej zoologickej záhrady začína vyzerať zúfalo. Po tom, ako boli priestory pre verejnosť náhle uzavreté, museli odborníci pristúpiť k tragickému riešeniu, keďže sa nebezpečným ochorením nakazilo niekoľko druhov zvierat.

Drvivá väčšina Slovákov sa minimálne jedenkrát v živote ocitla v najstaršej a najnavštevovanejšej ZOO v našej republike. Na celkovej rozlohe 41 hektárov našlo svoj domov viac ako 430 druhov živých tvorov, ktoré aktuálne čelia hrozivej nákaze.

plameniak

Ohrozeným druhom sa v tomto prípade stáva vtáctvo, ktoré, žiaľ, utrpelo prvé straty na životoch. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) na svojom oficiálnom webe ohlásila stanovisko, kedy bolo nutné vykonať prísne zabezpečenia. ,,Prítomnosť vírusu bola dňa 25.1.2020 doposiaľ potvrdená u Kačice striebristej a Lyžičiara bieleho. Zvieratá, ktoré boli držané v skupine s uhynutými, alebo vykazovali rôzne odchýlky normálneho správania a zdravotného stavu, boli utratené. Ku dňu 26.01.2020 sa v ZOO nachádza 158 druhov vtáctva s celkovým počtom 493 kusov,” znejú aktuálne štatistiky, dokazujúce, že bojnický turistický skvost mal prísť o niekoľko desiatok vtákov.

Kompetentní museli v súčasnej dobe prijať niekoľko dôležitých opatrení s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby, pričom územie pre kontrolu ďalšieho vývoja situácie pokrýva vzdialenosť až 10 kilometrov od ohniska. Tisíce rodín s deťmi, túžiacich uzrieť na vlastné oči zvieratá z celého sveta, sa tak v najbližších dňoch do slávnej lokality určite nedostanú.

Zoo bojnice zatvorená

 Zdroj: Svps.sk | Foto: Instagram/zoobojnice