Známa Slovenka sa rozhodla prehovoriť na citlivú tému, akú na verejnosť vytiahne len máloktorá novopečená mamička. Krátko po pôrode ju totiž stretli ťažké depresie z nového života s bábätkom, čo sprevádzalo množstvo sĺz. Zo svojich pocitov sa vyznala na sociálnej sieti.

Úspešná maliarka Dominika Žáková sa len pred pár týždňami stala po prvýkrát mamou. Napriek tomu, že jej profil na internete zaplavilo množstvo šťastných fotiek s novorodeniatkom, realita bola úplne iná. Nadaná umelkyňa totiž s odstupom času priznala náročné depresie.

Som očakávala, že materstvo, a teda aj tie prvé týždne zvládnem v pohode a nejak zvlášť som sa naň nepripravovala. Nechápte ma zle, o bábätkách, starostlivosti a výbavičke som mala naštudované hermionovsky všetko, no VÔBEC som neriešila, aká ohromná zmena nastane v mojom vnútri a aj tele,” Dominika uviedla na rovinu k záberu, kde ju môžeme vidieť s dieťatkom v náručí a kruhmi pod očami.

Psychická bolesť, tá prišla nečakane. Trúchlenie za starým ja, ktoré akoby lusknutím prsta zmizlo, neustále úzkosti a nutkanie na plač, pocit, že z naplnenej aktívnej ženy je “len dojka”, a to celé korunované výčitkami svedomia, že by som predsa mala byť stopercentne šťastná a vďačná za zdravé a krásne bábo,” opisovala svoje pocity krátko po pôrode.

Žáková okrem toho uviedla i fakt, že na zlom psychickom stave jej nepridal ani neatraktívny vzhľad jej tela po náročnom zákroku. Cítila sa nepríťažlivá napriek tomu, že stratila väčšinu tehotenskej váhy. Tieto pocity však postupom času, našťastie, vymizli.

Tie najťažšie stavy po dvoch týždňoch pominuli a teraz, po pár ďalších týždňoch, si, chvalabohu, tie stavy pamätám len akosi matne,” dodáva na záver, čím rozhodne pomohla mnohým ženám zažívajúcim podobné problémy. Po jej slovách sa dokonca neudržala ani redaktroka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorú liečba počas šestonedelia čaká už o pár týždňov.

Bolo to pre mňa osviežujúce. Vidieť v médiách a na sociálnych sieťach aj iné ako výlevy šťastných matiek ako ich život po narodení bábätka zrazu dáva zmysel. Nespochybňujem tento moment, a verím, že to tak v mnohých prípadoch je, ale sú to rozhovory ako tento, ktoré posúvajú debatu ďalej,” reagovala samotná Veronika po tom, čo sa Dominikin odkaz dostal do povedomia verejnosti.

View this post on Instagram

Zbohom, 666nedelie. 👋🏼 Stláčam “Zdieľať” s malou dušičkou, no možno toto trepkanie spôsobí, že sa ďalšie mamy budú cítiť o kúsoček lepšie. Sharing je predsa len caring. 🤲🏼 Nuž poďme na to: Tak ako som sa dôkladne pripravovala na pôrod a ten bol nakoniec úplne easy-peasy (napriek hardcore bolesti, na ktorú sa ale hneď zabudlo, presne tak ako sa hovorí), tak presne tak som očakávala, že materstvo a teda aj tie prvé týždne zvládnem v pohode (“veď sa roky ľavou zadnou menežujem sama”) a nejak zvlášť som sa naň nepripravovala. Nechápte ma zle, o bábätkách, starostlivosti a výbavičke som mala naštudované hermionovsky všetko, no VÔBEC som neriešila, aká ohromná zmena nastane v mojom vnútri a aj tele. Šestonedelie bolo pre mňa očistcom- fyzická bolesť a hocijaké nekomforty súvisiace a telesnými tekutinami sa dali zvládnuť a dali sa očakávať, no psychická bolesť, tá prišla nečakane. Trúchlenie za starým ja, ktoré akoby lusknutím prsta zmizlo, neustále úzkosti a nutkanie na plač, pocit, že z naplnenej aktívnej ženy je “len dojka” (prvé týždne som kojila prakticky stále) a to celé korunované výčitkami svedomia, že by som predsa mala byť stopercentne šťastná a vďačná za zdravé a krásne bábo a muža, ktorý je úžasnou, úžasnou podporou.. Zacitujem z denníka, ktorý som si písala: ”Toto som si nevedela ani predstavit, taketo temnotky a uzkosti a pocit bezutesnosti. Uprimne, vyplakala som uz tak bazenik slz, ostava mi len verit, ze prezijeme sestonedelie a bude to lepsie… bude? Ta neistota, co bude kazdu dalsiu hodinu, mi uplne rozdrasala nervy. Fyzicka nepritazlivost- detail, ale na psychickej pohode neprida! Brucho mam ako vyfuknuty michelin a je mega teplo, tak chodim po byte len v podprde a nohavickach, vsade nejake vlozky a vonim ako mlieko. Schudla som za prve dva tyzdne 17 z 20 kil nabratych v tehotenstve. Citim sa vyzmykana.” Tie najťažšie stavy po dvoch týždňoch pominuli (s podporou, o ktorej potrepkám nabudúce) a teraz, po pár ďalších týždňoch si chvalabohu tie stavy pamätám len akosi matne.🙏🏼 Môj život prestúpilo niečo, čo zatiaľ nedokážem popísať. Slovo láska nestačí a ja sa teším na každý jeden ďalší deň, v dobrom aj zlom🕊 Fotil @viktoranalogom♥️

A post shared by Dominika Žáková (@dominikazakova) on

Foto: Instagram/DominikaZakova, Pixabay.com