Je pravdou, že na hudobnej scéne dominujú aj v dnešných časoch najmä muži. My sa ale na túto skutočnosť vôbec nehneváme. V nasledujúcich riadkoch by sme vám však radi predstavili aj možno menej známe zástupkyne nežnejšieho pohlavia, ktoré to za mikrofónom naozaj vedia rozbaliť.

Chlapčenské skupiny majú svoje čaro tak, ako gitaristi či iní hudobníci, o tom niet pochýb. Žena na pódiu je však úplne iná káva. Dievčenské kapely, ktoré reálne aj hrajú na nástroje a komponujú si svoju vlastnú hudbu, sú ešte stále pomerne raritou, a preto sú pre hudobného nadšenca stále oku lahodiacou zmenou.

Deap Vally

Deap Vally sú americké rockové duo, divožienky z Los Angeles v Kalifornii. Na scéne sú od roku 2011 a momentálne pracujú na svojom druhom albume. Gitaristka a speváčka Lindsey Troy sa spolu s bubeníčkou a speváčkou Julie Edwards predstavili slovenskému publiku na Pohode pred dvoma rokmi. Uhádli by ste, kde sa tieto dve hudobníčky spoznali? Na kurze háčkovania!

Interpretka obrovského letného hitu ,,Lean On“, vlastným menom Karen Marie Aagaard Ørsted Andersen, je dánska speváčka a skladateľka. Jej umelecké meno tvorí skratka jedného z iniciál, MØ tiež v dánčine znamená slovo ,,panna“. Speváčka má na konte debutový album ,,No Mythologies to Follow“ a na ceste je už aj jeho následník plný novej tanečnej hudby.

Grimes

Táto čoraz známejšia Kanaďanka už dávno neudáva smer len v hudbe, ale aj v móde. Je typická svojským štýlom obliekania a meniacimi sa účesmi. Claire Boucher, známejšia pod umeleckým menom Grimes, je nielen speváčka, ale aj skladateľka, režíruje si svoje videoklipy, navrhuje obaly svojich albumov a sama si hudobné diela aj produkuje. Na hudobnú scénu vstúpila na pôjde experimentálnej hudby, dnes je jej tvorba viac tanečnejšia a oslovuje čoraz viac priaznivcov.

Lianne La Havas

Lianne La Havas je britská folková a soulová speváčka, skladateľka a multiinštrumentalistka. Jej kariéra sa začala po tom, ako sa zoznámila s viacerým hudobníkmi či speváčkami, napríklad Palomou Faith, pre ktorú spievala sprievodné vokály. Jej debutový album ,,Is Your Love Big Enough“ z roku 2012 dostal obrovské množstvo pozitívnych recenzií od kritikov a vyniesol jej nomináciu na BBC Sound of 2012.

Katy B

Táto červenovlasá elektro-popová diva pochádza z Veľkej Británie. Jej debutový album ,,On a Mission“ si vyslúžil nomináciu na prestížnu Mercury Prize. Na Slovensko zavítala v roku 2013. Jej vystúpenia sú plné zdravého sebavedomia, krásnych tanečníčok, avšak zostáva verná živému hudobnému sprievodu.

Jessie Ware

Jessie Ware je anglická speváčka a skladateľka, pohybujúca sa na vlnách popu, R&B, soulu či elektroniky. Jej debutový štúdiový album ,,Devotion“ sa vyšplhal až na piate miesto britského UK Albums Chartu. Spolupracovala už s viacerými hudobníkmi, napríklad SBTRKT.

Lucy Rose

Táto nenápadná anglická folková pesničkárka má na konte už dva albumy. Známa je aj jej spolupráca s kapelou Bombay Bicycle Club. Slovenským fanúšikom sa predstavila na Pohode 2014, kde všetkým ukázala, že aj komornejšie podané skladby majú svoje nepochybné čaro.

Zdroj: Youtube