Hoci sú slávne i zaneprázdnené, svoj úspech a peniaze nevyužívajú len pre vlastný prospech. Okrem pracovných povinností si celosvetovo známe ženy nájdu čas aj na charitatívne akcie a svoje peniaze venujú na dobročinné účely.

„Jednu ruku máme na to, aby sme pomáhali sebe, a druhou máme pomáhať iným.” Tento krásny výrok kedysi vyslovila herečka Audrey Hepburn, ktorá sa taktiež venovala charite a príklad si z nej zjavne berú aj mnohé ďalšie známe osobnosti.

Emma Watson

Hoci má herečka len 27 rokov, okrem niekoľkých úspešných filmových úloh má na svojom konte aj množstvo charitatívnych projektov. Obhajuje rovnosť pohlaví a práva žien, je vyslankyňou dobrej vôle OSN a takisto sa bije za práva detí. Prostredníctvom organizácie UNICEF prosí, aby ľudia posielali darčeky deťom, ktoré to potrebujú a nie jej. Emma podporuje aj projekt „Love from Emma”, ktorý je zameraný na etickú a ekologicky udržateľnú výrobu odevov.

Oprah Winfrey

Najznámejšia americká televízna moderátorka venuje každý rok na charitu niekoľko sto miliónov dolárov. Okrem troch charitatívnych organizácií zriadila aj dievčenskú školu v Južnej Afrike, pretože vzdelávanie afrických dievčat považuje za veľmi dôležité pre rozvoj celej Afriky. Taktiež podporuje organizáciu pre výskum liečby AIDS a nadáciu na boj s klimatickými zmenami.

Angelina Jolie

Obdiv si zaslúži aj herečka Angelina Jolie, ktorá okrem adoptovania si troch detí venuje mimoriadne veľa času aj charitatívnym projektom. Niekoľkokrát absolvovala humanitárne misie po celom svete, počas ktorých navštívila aj nebezpečné oblasti, akými sú napríklad Irak, Afganistan či Líbya. Za zásluhy v dobročinných akciách ju dokonca kráľovná Alžbeta povýšila do šľachtického stavu.

Shakira

O populárnej latinskoamerickej speváčke asi málokto tuší, že pomáha aj chudobným v Kolumbijskej republike v Južnej Amerike. Na podporu ľudí v zlej situácii založila nadáciu „Pies Descalzos Foundation”, a takisto pracuje aj pre organizáciu UNICEF.

J. K. Rowlingová

V súčasnosti najbohatšia britská spisovateľka nezabúda na to, že tiež pochádzala z chudobnejších pomerov, a preto sa snaží pomáhať v rôznych charitatívnych projektoch. Dokonca sa píše aj o tom, že už nie je milionárka, pretože väčšinu svojich prostriedkov prenechala charite. Založila organizáciu „Lumos”, ktorej cieľom je pomáhať deťom po celom svete vyrastať v bezpečnom a zdravom prostredí. Okrem mnohých iných, podporuje aj spoločnosť pre výskum sklerózy multiplex a škótsku organizáciu „One Parent Families”, ktorá pomáha osamelým rodičom.

Taylor Swift

Za svetovú celebritu, ktorá sa najviac angažuje na dobročinných akciách, je považovaná 25-ročná speváčka. Taylor podporuje organizácie zabezpečujúce vzdelávanie detí (do svojho vzdelávacieho centra vložila 4 milióny dolárov) a poskytujúce služby chorým deťom, prispieva na pomoc obetiam prírodných katastrof a bojuje za práva menšín.

Okrem svetových celebrít sa charite venujú aj naše a české známe osobnosti. Patrí k nim napríklad 35-ročná česká topmodelka Petra Němcová, ktorá prežila peklo v Thajsku počas tsunami na vlastnej koži, a preto založila nadáciu „Happy Hearts Fund”, prostredníctvom ktorej pomáha budovať školy a poskytovať jedlo v postihnutých oblastiach po tsunami či zemetraseniach. Slovenská modelka Adriana Sklenaříková podporuje boj proti rakovine prsníka a pôsobí ako veľvyslankyňa francúzskeho Červeného kríža. Daniela Peštová, topmodelka a partnerka Pavla Haberu, takisto bojuje proti rakovine prsníka a je ambasádorkou boja proti domácemu násiliu. Najúspešnejšia slovenská spisovateľka Táňa Keleová – Vasilková sa zapája do rôznych charitatívnych podujatí, avšak robí to súkromne, mimo médií. Aj bývalá tenistka Martina Navrátilová sa venuje zbieraniu financií počas tenisových turnajov na charitatívne účely. Bojuje za práva zvierat a lesbickej komunity.

Zdroj: extrastory.cz, LENNA | Foto: Flickr.com, Twitter