Na Slovensku máme rôzne ľudové príslovia či porekadlá snáď na každú situáciu. O priateľstve sa ich našlo niekoľko tiež. Napríklad: „Dobrá studňa v suchu vodu dáva, v núdzi priateľ sa spoznáva“ alebo „Priateľstvo je ako víno: čím staršie, tým lepšie.“ Aké je to vaše? :)

Doba sa zmenila, menia sa ľudia, no ako to vyzerá so skutočnými priateľstvami dnes, v 21. storočí? Napriek uponáhľanému a podľa niekoho temnému svetu, stále existujú priateľstvá, ktoré sa nepodrazia a držia spolu skutočne po celý život.

V každom vzťahu sa raz za čas vyskytnú situácie, ktoré so sebou prinášajú úskalia, kedy nie je vždy všetko perfektné. Podstatné nie je to, že vaše priateľstvo je bezchybné, ale v najdôležitejších situáciách je súdržné a neviete si predstaviť, čo by ste bez svojej najlepšej priateľky robili.

Podľa výskumov má pri sebe dospelý človek priemerne štyroch ľudí, ktorých považuje za najlepších a najvzácnejších priateľov. Najčastejšie vydržia tie vzťahy, ktoré vznikli už v útlom detstve a dokážu prekonať aj tie najťažšie prekážky. Spoločná minulosť a spomienky vraj vytvárajú najsilnejšie spojenia medzi ľuďmi.

Najlepšia priateľka: Je to naozaj ona?

Dôvera

V každom vzťahu je dôvera jednoznačne na prvom mieste. Bez toho, aby sme priateľovi verili, snáď priateľstvo ako také ani nemôže existovať. Je to základný atribút, na základe ktorého je postavené.

Úprimnosť

Keď už vám nehovorí pravdu vaša najlepšia kamoška, komu ju potom hovorí? Nech sú okolnosti a realita akékoľvek, mali by ste komunikovať. A určite nielen s vašimi najlepšími priateľkami, ale so všetkými.

Neustále „bľabotanie“

Poznáte tie situácie, keď sa stretnete, nedajbože po dlhšom čase, a neviete sa zastaviť ani čo povedať skôr? :)

Je tu pre vás kedykoľvek

A to naozaj doslova! Viete, že keď jej hocikedy napíšete, zavoláte, nech je to akokoľvek dôležité, skutočne bude robiť všetko, čo je v jej silách, aby vám pomohla.

Dobrá poslucháčka

Rada vám porozpráva o sebe, ale aj tak jej robí najväčšiu radosť, ak môže počuť, ako sa máte a čo máte nové vy.

Spoločné záujmy a vlastnosti

Bez toho by to snáď vaša najlepšia kamoška ani nebola. Spoločné aktivity, záujmy, niečo, čo vás obe napĺňa a máte ako tráviť spoločný čas.

Nielen hobby z vás robia kamarátky, ale predovšetkým spoločné vlastnosti. Kto vám vie predsa poradiť lepšie ako osoba, ktorá vás nielen pomyselne chápe, ale skutočne vie, čím si práve prechádzate, pretože je rovnaká povaha?

Pozná vás lepšie ako vlastnú dlaň

Vie, čo najviac milujete, čo najviac neznášate. Niekedy z nej máte dokonca pocit, že vás pozná lepšie ako vy samú seba.

Čas a priestor nehrá žiadnu rolu

Dušou a srdcom ste aj tak stále pri sebe. Vaše pocity a rovnaké vnímanie nezmení ani dlhší čas odlúčenia alebo opačný koniec sveta.

Ticho nie je trápne

Dokážete spolu nielen „bľabotať“ hodiny a hodiny, ale necítite sa trápne, keď je medzi vami ticho. Dokážete byť vedľa seba či už na výlete, doma, kdekoľvek a vychutnávať si prítomnosť jedna druhej aj bez slov.

Vždy vás pochopí

Aj vtedy, ak urobíte nejakú hlúposť. Napriek tomu, že je k vám vždy úprimná a povie svoj názor, preukáže vám skutočnú podporu a pochopenie.

Foto: pexels.com