Jedni ich milujú, druhí neznášajú, no jedno je však isté. Vajíčka patria medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Ich konzumovanie má mnoho výhod, treba si len dávať pozor na to, ako a v akom množstve ich jete. Prečo je správne zaradiť ich do vášho jedálnička?

Vajíčka obsahujú veľké množstvo živín a minerálov, ako vitamíny A, B2, B5, B12, kyselinu listovú, selén, fosfor, v menšej miere vitamín D, E, K, vápnik a zinok. Práve vitamíny typu B sú nevyhnutné pre ľudskú kožu, vlasy či nechty. Živiny a minerály sa nachádzajú najmä v žĺtku, vaječný bielok je až z 80% tvorený z vody. Pre vysoký obsah cholesterolu nechce vajíčka konzumovať veľké množstvo ľudí, no je nutné si uvedomiť, že pomer zdravého HDL cholesterolu prevyšuje nad tým nezdravím. Už dve vajcia denne, počas 6. týždňov, zvýšia hladinu dobrého cholesterolu o 10%! Tak isto poskytnú telu cenné omega-3 mastné kyseliny.

Untitled 2

Prečo všetci športovci či umelci obľubujú vajíčka a dokonca ich pijú surové? Pretože obsahujú veľké množstvo bielkovín, ktoré sú v strave veľmi dôležité, no ich príjem je často zanedbávaný. Ich konzumácia vám môže pomôcť pri chudnutí, náraste svalovej hmoty, znížení krvného tlaku a pomáha regenerovať aj vaše svaly. Vďaka veľkému obsahu bielkovín sú vajíčka veľmi výživné a po ich požití sa budete cítiť naozaj sýte. Preto ich jedzte samotné alebo so zeleninou a v najbližších hodinách obmedzte príjem kalórií. Vďaka pocitu sýtosti si môžete byť istá, že sa po ďalších jedlách ani nepozriete.

V stredne veľkom vajci sa nachádza až 6,5 g bielkovín

Mnoho ľudí sa pri konzumácii vajíčok bojí najmä možnosti nákazy salmonelou. Tomuto riziku môžete jednoducho predísť, ak si ich budete kupovať u overených predajcov a tepelne ich spracujete. V prípade, že ich používate do šalátov či zákuskov, vždy ich uchovávajte v chladničke. Ak si nie ste isté, či je vajíčko čerstvé, skúste jednoduchý test. Do pohára nalejte studenú vodu a ponorte ho do nej. Zostalo na dne? Nemusíte sa ničoho báť, vajíčko je v poriadku. Naopak, ak pláva, či je dokonca na hladine, o jeho čerstvosti a kvalite sa hovoriť nedá.

Untitled 3

Vedeli ste, že slávime aj ,,Svetový deň vajec”? Bol vyhlásený vo Viedni v roku 1966 a pripadá na druhý októbrový piatok. Dnešný svet, v súvislosti s vajíčkami, však upozorňuje najmä na hrozné podmienky, v ktorých žijú nosnice, a preto skúste vajíčka nakupovať z podstielkového, voľného alebo ekologického chovu. Konzumujte ich s mierou a práve vtedy budú mať pre vaše telo skvelé účinky!

Foto: Pixabay