Hoci by mal byť pitný režim alfou a omegou každej z nás, mnohé ho z rôznych dôvodov nedodržiavajú. Pitie vody je dôležité pre správne fungovanie organizmu a verte či nie, pohár ,,čírej pramenitej“ je omnoho lepší a prospešnejší ako šálka kávy či minerálky! 

 

1.) Suché ústa

Keď cítite, že sú vaše pery či hrdlo vysušené, siahnete po nejakej tekutine. Cukrové nápoje sú pre vyprahnuté ústa len dočasným riešením. Pitie čistej vody udrží vaše ústa vlhké oveľa dlhšie.

2.) Suchá pokožka

Koža je najväčší orgán tela, a tak je samozrejmé, že potrebuje byť hydratovaná. Suchá pokožka je najbežnejší prejav dehydratácie. Nedostatok vody znamená menej potu, čo vedie k neschopnosti tela zbavovať sa nadbytočného odpadu a špiny z tela nahromadeného počas dňa. Tomuto sa vyhnete jedine vtedy, keď začnite piť vodu.

3.) Neustály smäd

Neustály smäd pozná dôverne každý, kto mal aspoň raz v živote opicu. :) Alkohol dehydratuje a pitie vody pomáha dostať hladinu vody v tele späť do normálu. Počúvajte svoje telo: vie, čo potrebujete.

4.) Suché oči

Nedostatok vody vedie k suchým a krvavým očiam, bez vody sa totiž vaše slzné kanáliky vysušujú. Keď premýšľate nad tým, že sa budete riadiť heslom: ,,Tak začnem viac plakať,“ rýchlo naň zabudnite. Spôsobí to viac škody ako úžitku a najmä tým, ktorí nosia denne kontaktné šošovky.

5.) Bolesť v kĺboch

Chrupavky a platničky sú zložené z 80 % vody. Tým, že budete telo hydratovať, umožníte kĺbom absorbovať náhle pohyby ako pri behaní, skákaní či spadnutí.

6.) Ubúda svalová hmota

Svaly sú taktiež zložené najmä z vody. Menej vody v tele = menej svalovej hmoty. Nielenže pitie vody pred, počas i po tréningu udržuje telo hydratované, ale pomáha aj znižovať šancu zápalu a bolesti, ktoré sa môžu vyskytnúť pri športe.

7.) Dlhšia choroba

Telo funguje ako stroj – pitie vody odplavuje z tela toxíny a keď tomuto stroju nedoplníte ,,benzín“, nemôže správne fungovať. Výsledkom nesprávneho fungovanie je, že telo si začne brať vodu z iných orgánov, napríklad z krvi, čo vedie k ďalšej sérii problémov.

8.)  Tráviace problémy

Bez dostatočného pitného režimu nebude správne fungovať ani váš žalúdok. Môžete pociťovať pálenie záhy či mať tráviace problémy.

9.) Predčasné starnutie

Množstvo vody, ktoré telo udržiava, sa zvyšujúcim vekom zmenšuje. Z toho vyplýva, že čím sme starší, tým by mal byť prísun čistej vody vyšší. Hoci sa predčasné starnutie bude prejavovať najmä navonok, pocítite ho aj priamo vo svojom organizme. Aby ste sa vyhli predčasnému starnutiu, dbajte na pitie vody počas celého života.

Najmä počas leta nezabúdajte na dostatočný pitný režim.
Najmä počas leta by ste nemali zabúdať na dostatočný pitný režim.

Zdroj: brightside.me | Foto: brightside.me, Pexels