Zázračné vrecká s názvom silika gel dostanete napríklad v krabici od topánok, v elektronike či s rôznymi inými novými vecami. Namiesto vyhadzovania do koša by ste im však mali venovať zvýšenú pozornosť. Ide totiž naozaj o zázračné vrecúška, ktoré majú mnoho využití!

Poznáme ich snáď všetci, tieto tajomné vrecká sa totiž nachádzajú takmer pri všetkých novozakúpených veciach. Ich tajomstvom je, že sú neuveriteľne veľkí lapači vlhkosti. Preto sa dávajú do krabíc, aby počas transportu a skladovania veci nenavlhli. Tieto guličky sú vyrábané z kremičitanu sodného a dokážu znížiť vlhkosť v uzavretom systéme. Silika gel nie je toxický ani horľavý a je skvelým pomocníkom v domácnosti, preto by ste ho nemali vyhadzovať. V čom všetkom vám dokáže pomôcť?

Pohlcovač zápachu

Máte prepotené veci z fitka, behu alebo vám zapáchajú topánky? Jednoducho tam hoďte tento zázrak. Zápach totiž vytvárajú baktérie, ktoré na svoj vznik potrebujú vlhkosť, no silika gel všetku vlhkosť vtiahne!

V kuchyni

Užitočným pomocníkom sa môže stať aj v kuchyni. Keďže nie je toxický, nebojte sa ho dať do špajze. Zabráni zvlhnutiu ryže, obilnín, zemiakov či jedla pre domácich miláčikov.

Šperky a kozmetika

Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše šperky sčerneli, prihoďte tam, kde ich uskladňujete, silika gel. Môžete ich dať aj do taštičky, kde skladujete kozmetiku, zabráni zvlhnutiu očných tieňov či púdru.

Mokré plavky

Idete z pláže alebo kúpaliska a plavky len tak hodíte do sáčku či kufra? Aby ste zabránili tomu, že od nich budete mať všetko mokré, tak isto vám poslúži silika gel. Dajte ho do sáčku spolu s plavkami.

Zarosenie skiel v aute

Už žiadne zarosené okná! Tisícky vodičov denne bojujú s týmto problémom, a pritom riešenie je tak jednoduché! Vrecúška umiestnite pri čelné sklo.

Utopený telefón

Namiesto toho, aby ste dávali telefón do ryže, vyberte baterku a umiestnite na ňu čo najviac vrecúšok a nechajte ich tam pár hodín.

Predĺži životnosť knihám a fotkám

Staršie knihy či fotky môžu po rokoch zvláštne zapáchať či meniť farbu, za čo môže vlhkosť. Umiestnite do poličky a tam kde skladujete fotky pár vrecúšok a všetko je vyriešené.

Pri všetkých tipoch platí, že čím viac vrecúšok, tým bude účinok väčší. Tiež môžete sáčky roztrhnúť a guličky jednoducho vysypať. Použiť ich môžete všade tam, kde vám prekáža veľká vlhkosť.

Foto: Flickr.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)