Počas včerajšieho dňa opäť zasadal ústredný krízový štáb, po ktorom premiér Igor Matovič informoval Slovensko o jeho nových rozhodnutiach a návrhoch. Reč padla aj na predĺženie núdzového stavu – dokedy by mal trvať?

Od 1. októbra platí na Slovensku núdzový stav, počas ktorého môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody. 14. novembra sme sa mali dočkať jeho konca rovnako ako zákazu vychádzania, čo sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou konať nebude.

Nakoľko sa pomaly, ale jasne blíži čas Vianoc, odborníci sa obávajú, že ľudia počas najkrajšieho obdobia v roku začnú vo veľkom cestovať a stretávať sa so svojimi blízkymi. Na základe toho by sme sa teda obmedzení tak skoro zbaviť nemali. ,,Ústredný krízový štáb odporúča, aby bol po skončení sa tohto núdzového stavu prijatý núdzový stav na nasledujúcich 90 dní,“ šokoval Igor Matovič na pondelkovej tlačovej konferencii. To by znamenalo, že núdzový stav by potrval až do 12. februára 2021. O jeho predĺžení však ešte musí rozhodnúť vláda.

Čo sa týka opätovného otvárania reštaurácií, fitness centier či kultúrnych inštitúcií, na brífingu padli vyjadrenia, že by sa tak malo stať až po vianočných sviatkoch. Minister obrany Jaroslav Naď si to vraj vie predstaviť najskôr až v budúcom roku. Podrobnosti by sa mali doriešiť počas dneška.

Okrem toho Igor Matovič za prítomnosti ministra vnútra Romana Mikulca potvrdil tretie kolo celoplošného testovania antigénovými testami, ktoré prebehne už budúci víkend v obciach a mestách, kde bola incidencia vyššia ako 1 %. Malo by sa to týkať približne 500 obcí vrátane 5-tich miest.

Celá tlačová konferencia

Zdroj/Foto: YouTube/HNtelevízia, Facebook/Igor Matovič