Boj proti koronavírusu je momentálne vo svojej najtvrdšej fáze. Kým väčšina z nás sa snaží najhoršie prečkať z pohodlia domovov, svoju vlastnú vojnu na prvých frontoch zvádzajú predavači, dodávatelia potravín, ľudia vo verejných službách, lekárnici, no predovšetkým zdravotníci, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s nákazou a riskujú vlastné životy. O tom, že patria k najviac ohrozenej skupine, svedčí prípad 47-ročného zdravotníka Diega Biancu z talianskeho Bergama.

Bol optimistický až do poslednej chvíle, a to napriek tomu, že vedel o svojej nákaze smrtiacim vírusom. COVID-19 sa uňho potvrdil vo štvrtok 12. marca, pričom pozitívny test vyšiel aj niekoľkým jeho kolegom. Od tej chvíle boli spolu s manželkou – pomocnou pracovníčkou Červeného kríža – a ich synom Alessiom v karanténe.

Počas noci zo 14. na 15. marca sa Diegov stav rapídne zhoršil. Manželka Maruska, ktorá od zistenia nákazy spávala v inej spálni, s ním zostávala dlho hore, pretože sa mu nedarilo zaspať, on ju však o 3:30 od seba poslal preč so slovami: „Choď si pokojne ľahnúť, miláčik, ja sa len potrebujem dobre uvelebiť, než zaspím.” To bolo to posledné, čo jej povedal.

Keď prišla Maruska Diega v nedeľu o 5:30 ráno skontrolovať, bol už vo veľmi zlom stave. Sotva dýchal a krátko nato dostal infarkt. Zavolala síce sanitku, ktorá prišla o 20 minút, pričom po celý ten čas sa snažila manžela oživovať, bolo však neskoro.

„Nemal žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli priebeh choroby takto urýchliť,” vyjadrila sa neskôr Maruska. „Celý život zasvätil pomoci druhým, bolo to jeho poslanie.”

Kolega zosnulého záchranára dodal, že ako zdravotníci boli pod drobnohľadom a dodržiavali všetky hygienické aj bezpečnostné opatrenia: „Diego bol zdravý a fit a choroba ho zabila za necelé dva dni. Znepokojuje nás, že ako záchranári sme doslova nechaní napospas chorobe. Potrebujeme lepšie opatrenia!” Napriek maximálnej opatrnosti je Diego jedným zo 700 zdravotníkov, ktorí sa nakazili vírusom COVID-19.

Podobná situácia ako v Taliansku, odkiaľ pochádzal, sa už momentálne prejavuje aj v susednom Česku, kde taktiež začínajú evidovať prípady aj spomedzi lekárskeho personálu. Vyvstáva sa tak otázka, čo sa stane, keď sa tí, ktorí bojujú o životy pacientov, sami stanú pacientmi.

Zdroj: The Mirror, L’Eco Di Bergamo | Foto: YouTube/Fanpage.it, SkyNewsAustralia