INZERCIA | Neopomenuteľnou súčasťou sprchových kútov býva sprchová vanička. K dispozícii máte nepreberné množstvo tvarov, veľkostí aj farieb. Vďaka tomu môžete byť originálni a zariadiť si kúpeľňu v štýle, ktorý je vám najbližší a v ktorom sa budete cítiť nadmieru komfortne. Ukážeme vám, aké varianty dnešný trh ponúka! 

Klasickým nudným sprchovým kútom už dávno odzvonilo! Vyberte si vaničku, ktorá bude zaujímavým základom sprchového kúta a vytvorte tak jedinečné miesto k relaxácii po náročnom dni. Kde pri výbere začať?

Vanička do sprchy nielen pre jedného

Základným kameňom pri výbere je tvar a veľkosť sprchovej vaničky. Na začiatok je vždy nutné uvedomiť si, aké dispozície vaša kúpeľňa má. Ak máte priestrannú kúpeľňu, je možné obstarať si obdĺžnikovú sprchovú vaničku. Svojimi rozmermi poskytuje dostatok komfortu aj pre dve osoby. Naopak v menších kúpeľniach nájdu svoje miesto vaničky štvrťkruhové alebo štvorcové. Posledným riešením sú atypické vaničky, vďaka ktorým premeníte váš sprchovací kút v niečo doposiaľ nepoznaného. 

A ako je to s rozmermi? Najpoužívanejšie sú sprchové vaničky o obvode 80 x 80 cm, 90 x 90 cm alebo 100 x 100 cm. Obľúbené sú aj obdĺžnikové varianty, kedy hovoríme o veľkosti 140 x 90, 120 x 90 alebo 100 x 80 cm. Výrobcovia však prichádzajú aj s inými atypickejšími rozmermi.

Hĺbka – vyberte si tú ideálnu

Ruku v ruke ide s veľkosťou sprchových vaničiek tiež ich hĺbka. Tá sa väčšinou pohybuje od 1 do 90 cm. Platí, že čím nižšia vanička, tým ľahší prístup do sprchového kúta. Ak potrebujete bezbariérovú sprchu, nie je problém vaničku zapustiť do podlahy. Naopak vyššie vaničky ocenia rodiny s deťmi alebo ľudia s domácimi miláčikmi. Dajú sa totiž napustiť vodou a tak je kúpanie omnoho jednoduchšie. 

Akrylát, smalt alebo snáď liaty mramor?

Akrylátové sprchové vaničky sú v súčasnosti najžiadanejšie. Sú ľahké, na dotyk príjemné a hladké a majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Navyše môžu byť vyrobené prakticky v akomkoľvek tvare. Akrylát ďalej veľmi dobre tlmí zvuk dopadajúcej vody a je stálofarebný. Pozor si však musíte dať na čistiace piesky a pasty, ktoré povrch porušujú. V neposlednom rade je výhodou možnosť opravy prebrúsením a následným vyhladením. 

Oceľové smaltované vaničky sú stále v obľube nielen vďaka nízkym obstarávacím nákladom, ale tiež kvôli vlastnostiam smaltu. Smalt je hladký, farebne stály, odolný voči chemikáliám, kyselinám aj voči poškriabaniu. Dôležité však je, aby smaltovaná oceľ mala hrúbku minimálne 3 mm. To zaistí dlhú životnosť aj zmieňovanú odolnosť. Nevýhodou smaltu je jeho šmykľavý povrch. To však môžeme napraviť špeciálnou povrchovou úpravou (tzv. antislipom) alebo protišmykovou rohožou. 

Vaničky z liateho mramoru patria medzi najkvalitnejšie. Sú nízke a je možné ich vyrobiť v akejkoľvek farbe a tvare. Majú vysokú nosnosť (až do 300 kg), sú pevné, stabilné aj stálofarebné. Liaty mramor má navyše výborné tepelno-izolačné vlastnosti a v neposlednom rade sa ľahko udržuje. Obstaranie tohto typu vaničky je však finančne náročnejšie. 

Keramické vaničky sa vyznačujú pevnosťou, vysokou nosnosťou a odolnosťou voči vysokým teplotám aj chemickým látkam. Na neporéznej glazúre sa baktérie, farbivá a nečistoty usadzujú len v obmedzenej miere. Ľahko z nej zotriete vodný kameň a bez problémov znesie aj farbenie vlasov. 

Design presne podľa vášho štýlu!

Design vaničky je možné ľahko prispôsobiť celkovému výzoru kúpeľne. Na trhu nájdete veľký výber minimalistických modelov s čistými líniami, ale aj zložitejšie, nevšedne tvarované vaničky. Z farieb môžete zvoliť tradičnú bielu, decentnú smotanovú, sivú alebo výraznú čiernu. U liateho mramoru sa však môžete stretnúť aj s inými farbami. Vanička tak môže dokonale splynúť s obkladmi kúpeľne!