V týchto dňoch bol zahájený jeden z najznámejších a najväčších festivalov na svete, Coachella, ktorý si nenechávajú ujsť ani tie najväčšie hviezdy svetového showbiznizu. Kde a ako tento legendárny festival vlastne vznikol?

Na udalosti, ktorá odštartovala tohtoročnú letnú festivalovú sezónu, ich môžete stretnúť skutočne na každom kroku. Od Coachelly máme skutočne veľké očakávania a teraz vám prinášame nehynúce osobnosti a ich nadčasový štýl, ktorý sa ako búrka prehnal cez Woodstock, Haight-Ashbury, Hyde Park do Glastonbury, Governor’s Ball, Roskilde, Bonaroo a mnoho iných.

Aj keď možno budete prekvapení, jednou z najznámejších festivalových hviezd je aj modelka svetového kalibru, Kate Moss, ktorá to poriadne rozpeckovala na Glastonbury. Samozrejme, že aj táto atypická kráska a módna ikona má svoje idoly, ktoré ju inšpirovali. Patrí medzi ne napríklad aj takzvaný šiesty člen kapely Rolling Stones, Anita Palenberg, matka troch detí Keitha Richardsa. Voľnomyšlienkarské 60. roky boli ako stvorené pre zrod veľkých festivalových trendov, ktoré ako sa zdá, nevymierajú ani po 50. rokoch a vraciame sa k nim každú jednu sezónu, aby sme si pripomenuli a užili slobodu, ako vtedajšie deti kvetov.

k1

Jednou z takýchto odviazaných osobností so životným štýlom ,,drogy, sex a rock´n roll” bola aj na tú dobu škandalózna Marriane Faithfull, ich blízka spolupracovníčka a vzdelaná dcéra barónky. Inšpirovala Rolling Stones, ale aj The Beatles a bola idolom vtedajšej mládeže. Tieto ženy sa neobliekali a nesprávali ako ich matky, no zamýšľali sa nad tým, kým sú. Nevedeli to, ale uvedomovali si, že sú krásne. Marriane bola jednou z tých dievčat, ktoré sa navracali k bohémskemu spôsobu života, jednou z tých dievčat, ktoré milovali hudbu a práve o nich boli písane piesne nášho života. Tieto ženy prišli z rôznych spoločenských zázemí a spájala ich láska k muzike a samozrejme aj k hudobníkom. Ovplyvňovali ich, lámali srdcia, milovali ich a oni boli pre ne na oplátku schopní všetkého. O tom tiež rozprávajú texty piesní.

Každá jedna z bohémskych žien ovplyvňovala najžiadanejších chlapov vtedajšieho sveta. Medzi tieto dievčatá patrila aj Marsha Hunt z Philadelphie, ktorá nosila afro a stala sa Jaggerovou „Brown Sugar”. Ďalšou bola nevinne pôsobiaca Chrissie Shrimpton, pre ktorú boli napísane ,,Under My Thumb”, ,,Stupid Girl”, ,,19Th Nervous Breakdown”, ,,Out of Time” či ,,Yesterday’s Papers” od Rolling Stones. Jane Asher inšpirovala Paula McCartneyho a stretávala sa so strednou triedou ako Maureen Starkey, múzou Ringa Stara, Georga Harrisona a Lindou Lawrence, ktorá mala deti s Brianom Jonesom a Julianom Donovenom.

Nico
Nico

Hovorí vám niečo meno Nico? Táto chladná nórska kráska predstavovala silu, krásu a stala sa múzou pre Bobba Dylana, Leonarda Cohena, Lua Reeda a veľmi dobre sa poznala aj s Brianom Jonesom a Jim Morrisonom. Ikonami boli aj Anna Wohlin, Astrid Lundstrom či Charly Martin s nohami až do neba, pri ktorej stál Eric Clapton, George Harrison alebo Jimmy Page, s ktorým mala aj dcéru. Ďalšiou kráskou bola múza Jimiho Hendrixa- Devon Wilson a iné, ako Donyale Luna, Pamela Des Barres, Linda Sue Parker, Lucy Offerall, Christine Frka, Sandra Lynn Rowe Leano, Mercy Fontenot a.k.a Judith Edra Peters alebo Miss Cynderella a.k.a Cynthia Plaster Caster tu boli tiež ako nehnúce múzy veľkých detských lások.

Okrem iných, Linda Keith rovnako inšpirovala Jimmyho Hendrixa, ako aj Keitha Richardsa a Briana Jonesa. Čím by býval Beatles, nebyť Lindy Eastman McCartney? Jej manžel Paul sa vyjadril, že každý „Lovesong” je napísaný práve pre ňu!

Možno si spomínate na Louise Ferrier, ktorá sa objavila v rôznych časopisoch v typickom hippie štýle, pózujúc nahá s dlhými vlasmi. Prípadne na May Pang, s ktorou vraj John Lennon „paktoval” počas odlúčenia od Yoko Ono. Za vznik skladieb „Layla”, „Wonderful Tonight” od Claptona či „Something” od Beatles môžeme vďačiť Pattie Boyd, opisovanej ako modrooká múza najväčších hudobníkov. Brian Jones sa zase stal pre Suki Potier ramenom, na ktorom sa mohla vyplakávať. Sexsymbol Ushchi Obermaier sa spája s daľšími troma zvučnými menami-Mick Jagger, Jimi Handrix a Keith Richards.

Pattie Boyd
Pattie Boyd

Tieto ženy stáli pri zrode veľkých festivalových hitov. Určovali trendy, mládež ich milovala a neostali len neutíchajúcimi múzami impozantných skladieb, ale aj inšpiráciou každoročných letných trendov. Ak sa rozhodli pre spôsob života mimo normy, spravili ho vzrušujúcim a nezabudnuteľným. Nebyť ich výnimočnosti, dookola sa nevraciame k starej pravde: „Za každým úspešným mužom stojí úspešná žena.”

Anna Wohlin
Anna Wohlin
Suki Potier
Suki Potier
Iacy
Iacy
 Marriane Faithfull
Marriane Faithfull
Jenny, Patie Boyd
Jenny, Patie Boyd

Autor: Katarína Mydliarová

Foto: Pinterest