Pamätáte si ešte na rozkošného chlapca z talianskeho oscarového filmu ,,Život je krásny“? Je to priam neuveriteľné, ale od jeho natočenia prešlo takmer dvadsať rokov a z malého Jozua už dávno nie je chlapček, ale sympatický dospelý muž.

Kto by si ho nezamiloval? Malý Jozua rozhodne patril k miláčikom filmu ,,Život je krásny“ a svojou roztomilou tváričkou si získal srdcia nejedného diváka. Čas je však neúprosný a i z malého filmového hrdinu, vyrástol dospelý muž. 

Dnes sa 23-ročný Giorgio Cantarini neustále venuje herectvu, pričom jeho snom je stať sa známym scenáristom. Svoju kariéru začal už v útlom detstve, kedy si ako päťročný zahral jednu z hlavných úloh v spomínanom svetoznámom filme, po boku fenomenálneho Roberta Benigna. O tri roky neskôr dostal rolu vo veľkofilme Gladiátor, kde si zahral syna Maxima.

3

4
5
6
7

 

 

 

View this post on Instagram

#conilsoleinfaccia

A post shared by Giorgio Cantarini (@giorgiocantarini) on

 

 

 

View this post on Instagram

Life is Beautiful (1998) Just finished watching this movie, its another one that Netflix took off too early but luckily I saw it on tv so I recorded and for some odd reason decided to put it on after seeing Ted 2 which was…. well. But anywho, this movie is a heart breaker man. Judging by the last lines of narrative Im guessing its a true story… which makes it even better. But this whole movie is in Italian with English subtitles. And that doesnt bother me at all. Just as long as the movie I am watching is good and not a waste of my time and woah this movie was good. The acting was so superb and just the whole feel of it. It was so funny and even though the jokes were in Italian they still came off well. I had no idea that this movie had anything to do with a Jewish-Italian family, I had no idea what it was about period. But him trying to get the girl was so great. All the little symbols and things really meant a lot. Once they had a child it pretty much all went downhill, but the way the father plays the Holocaust with the kid is so great. And when the tank pulls up to the kid… I couldnt help but have a HUGE smile on my face. So, Life is Beautiful gets a 9.7/10. Those who have seen it… what did you think? #lifeisbeautiful #robertobenigni #nicolettabraschi #giorgiocantarini #letstalkaboutmovies

A post shared by @ letstalkaboutmovies_ on

Zdroj: Wikipedia | Foto: Facebook, Instagram