Smrtonosná pandémia koronavírusu je pre ľudstvo pliagou, ktorej sa možno nezbaví ešte niekoľko mesiacov. Nenadarmo sa však hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré – a aj tie najhoršie veci majú svoje nečakané pozitíva. Kým my totiž zostávame doma a snažíme sa prečkať pandémiu s čo najpevnejším zdravím, príroda sa raduje. Najnovšie zábery z Talianska hovoria samé za seba!

Kam raz vstúpi ľudská noha, tam to už nikdy nebude vyzerať tak ako predtým. A čím bude tých nôh viac, tým horšie to pre pôvodných obyvateľov tohto miesta – rastliny a živočíchy – bude. Než sa napríklad z Benátok stalo mesto, museli byť lesom. História im však pridelila iný údel, ktorý sa datuje približne od 5. storočia.

Od tých čias si prešli Benátky nebývalým rozkvetom aj pandémiou Čiernej smrti, ktorá sa prevalila Európou v polovici 14. storočia a podľa niektorých vyšších odhadov pripravila o životy až dve tretiny jej vtedajších obyvateľov. V modernej dobe sa z tohto krásneho mesta napokon stal jeden z najvyhľadávanejších turistických cieľov na svete, vďaka čomu síce prosperovala ekonomika Talianska, no vplyv na staré budovy, ovzdušie či život v meste, nehovoriac o flóre a faune, bol doslova devastačný.

Nečakaná pandémia koronavírusu však zasiahla celý svet. Benátky ležiace v jeho európskom epicentre sa vyľudnili takmer zo dňa na deň. Netrvalo preto dlho a začali sa ukazovať prvé pozitívne dôsledky toho, že si vyťažené mesto mohlo konečne vydýchnuť od návalu turistov.

Špina zo slávnych „smradľavých” kanálov, kde viac nepremávajú desiatky gondol, sa po rokoch konečne mohla usadiť na dno, vďaka čomu zostala voda v nich krištáľovo priezračná. Do centra Benátok sa tak vrátili nielen labute, ale dokonca aj delfíny!

Zmeny sa taktiež podpísali na ovzduší. Keďže sa v meste výrazne obmedzila doprava, znížili sa aj emisie a atmosféra sa stala doslova dýchateľnejšou. Ulice, kde sa dosiaľ prechádzali ľudia, obsadili kačice a divé prasiatka. Príroda si skrátka po dlhej dobe našla do Benátok cestu späť. Netrvalo jej to ani dlho, kým nám ukázala, že nech sa snažíme akokoľvek, nikdy nebudeme jej pánmi.

Satelitné snímky ukazujú, ako veľmi sa zmenilo ovdzušie, odkedy do krajiny prestali prúdiť davy turistov.

Zdroj: BBC | Foto: Facebook/Discover 4ocean, Greenpeace.sk, Instagram, Pixabay