Nový koronavírus z Číny podlieha rozsiahlemu výskumu prakticky od prvých dní, ako sa rozšíril do celého sveta. Viaceré krajiny utrpeli v dôsledku pandémie obrovské straty na životoch i finančnom rozpočte, je preto v záujme celého ľudstva dozvedieť sa o ochorení čo najviac. Európski vedci prichádzajú s prelomovým zistením o tom, že riziko nákazy a priebeh liečby do značnej miery ovplyvňuje krvná skupina jedinca!

Genetické predispozície, stav imunitného systému a najnovšie tiež krvná skupina – práve tieto faktory majú pri prekonávaní infekcií hlavné slovo. Nová štúdia odhalila, že určitá skupina ľudí sa príchodu druhej vlny takmer vôbec obávať nemusí.

Podľa odborníkov ide o jednotlivcov s krvnou skupinou NULA. Táto krv je vzácna z viacerých dôvodov, aj čo sa darovania ostatným skupinám týka. Teraz vedci na základe skúmania vzoriek niekoľkých tisícov pacientov s koronavírusom prišli na to, že práve výnimočná “nulka” nielenže zvláda boj s ochorením Covid-19 s najmiernejšími príznakmi, ale taktiež dokáže riziko nákazy výrazne eliminovať.

Na opačnej strane stoja obyvatelia s krvnou skupinou A – tu bol ťažší priebeh choroby zaznamenaný až o 45% väčšej časti pacientov, ako to bolo v prípade iných skupín. Práve títo jedinci by vraj mali k dodržiavaniu hygienických a bezpečnostných princípov pristupovať omnoho zodpovednejšie než zvyšok populácie. Samozrejme, pri zdravotných ťažkostiach treba zohľadňovať aj ďalšie faktory, ako sú vek, celková fyzická kondícia či iné pridružené diagnózy.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

umyvanie ruky

Zdroj: The New England Journal of Medicine | Foto: Pixabay, Pexels