Dýchať slobodne čerstvý vzduch je prianie všetkých Slovákov, ktorí musia aktuálne mimo domu povinne nosiť rúška. Situácia sa však, bohužiaľ, tak skoro nezmení. Igor Matovič na poslednej tlačovej konferencii informoval o predpokladanom vývoji koronavírusu v našej krajine, ktorý sa vôbec nepočúva ľahko.

Na Slovensku pribudlo 27 nových pacientov nakazených koronavírusom, o čom pred malou chvíľou informoval na tlačovej konferencii Igor Matovič. Okrem toho sa premiér spolu s Martinom Smatanom z Inštitútu zdravotnej politiky vyjadrili k tomu, ako by sa mohlo šírenie vírusu pri aktuálnych opatreniach vyvíjať.

Kým pred dvomi týždňami Inštitút zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva predstavil teoretický model šírenia koronavírusu na Slovensku, podľa ktorého by mal vrchol pandémie nastať 23. júna, a teda v stý deň od prvého nakazenia, dnes to už odborníci vidia mierne inak. Najhoršie obdobie by malo nastať o čosi neskôr, a teda v polovici júla, kedy by bolo infikovaných 3,2 % nášho obyvateľstva.

,,Neklamať si, že v júli si dáme rúška dole a žijeme normálny život. Ak pôjdeme týmto scenárom, tak v tých rúškach tu budeme takto za rok, alebo možno v máji budúceho roku, možno v lete budúceho roku. A potom treba ľuďom povedať, že deti nám ohlúpnu, že niekomu to aj na psychiku bude liezť… riskujeme obrovsky veľa,” Matovič bez okolkov uviedol, že môže trvať aj viac ako rok, než sa dostaneme do normálneho fungovania.

Na druhej strane, ak budeme prísne opatrenia všetci zodpovedne dodržiavať a chrániť sa navzájom, Slovensko by sa mohlo zaradiť k piatim krajinám, ktoré by podľa Smatanu zvládli boj s pandémiou najlepšie.

Celá tlačová konferencia

Zdroj/Foto: YouTube