Červené očí na fotkách – problém, ktorý zažívame bežne. Viete však, čo ho spôsobuje? Nejde o žiadny technický problém, ale o naše oči a svetlo. Potešíme vás. Dá sa tomu vyhnúť, a to dokonca celkom jednoducho.

Červené oči na fotkách trápili najmä staršiu generáciu. V minulosti, keď boli fotoaparáty iba na film, ste zistili, že máte na fotke červené oči až po jej vyvolaní. Takéto fotky však v rámiku či albume nikto nechcel. Dnes už si našťastie na digitálnych foťákoch a mobiloch viete farbu očí ľahko skontrolovať a ak sa vám záber nepozdáva, jednoducho ho vymažete a odfotíte sa znova.

Prečo ale červené oči nemáme na každej fotke? Oči ostanú totiž červené najmä pri použití blesku. Princíp je jednoduchý. Vaše zrenice sú v tme rozšírené, preto keď použijete blesk, ten zrazu na oko vyžiari intenzívne svetlo. To vnikne do oka, dopadne na sietnicu a cievovku, ktorá ma červené zafarbenie. Kvôli zákonu, uhle dopadu a odrazu sa svetlo odrazí spať do fotoaparátu, čo sa prejaví červenými očami. A ako sa tomu dá zabrániť?

untitled-3

Stačí použiť napríklad externý blesk, ktorý bude smerovať svetlo do stropu. Výrobcovia mobilov už používajú aj trik, keď krátko pred odfotením osvetlí svetlo tvár osoby a zreničky sa stiahnu. Takisto sa môže použiť séria krátkych zábleskov.

Foto: Brightside.me, Wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Miška S.
Romantická duša, ktorá verí v lásku na celý život. Miluje zvieratá a módu, tiež sa zaujíma o prírodu, cvičenie a zdravú stravu. Okrem toho vám bude prinášať aj články, ktoré potešia každú jemnú ženskú dušu:)