Tabak bol objavený približne 6 000 rokov pred našim letopočtom na americkom kontinente, kde sa zo začiatku používal na liečebné účely, pri rôznych rituáloch alebo ako haluciogén. Neskôr však ľudia prišli na to, že sa dá aj fajčiť a odvtedy sa cigarety s nami vlečú a vlečú a vlečú…

Dnes je veľmi ťažké nájsť väčší počet nefajčiacich ľudí pri sebe. Cigarety sú v súčasnosti súčasťou nášho života, aj keď si to veľakrát neuvedomujeme. Sedíte v bare- vedľa fajčí chlapík, od ktorého dym vdychujete aj vy; čakáte na autobus- žena v červenom kabáte čaká tiež, ale čas si skracuje cigaretkou. Prečo vlastne ľudia fajčia, keď na každej cigaretovej škatuľke vidia výstražné nápisy s najnechutnejšou sortou obrázkov? Má snáď fajčenie cigariet aj pozitívne účinky?

Keď mám nervy, tak mi to pomáha…

Nejedna vystresovaná osoba, poťahujúca z cigarety, si myslí, že tabak potláča nervy. Napriek tomu, že známy pohyb ruky od cigarety k ústam, vrelé potiahnutie a blažené vyfúknutie dymu sa tvária na možný upokojujúci spôsob, výskumy ukázali, že je to iba krátkodobé omámenie zmyslov- omámenie škodlivými látkami, ktoré vám koniec koncov aj tak iba zhoršia zdravie.

Požierač času

Každý jeden fajčiar vie, že keď sa niekam chystá, musí si vyhradiť “päť minútiek” na cigaretku, prípadne aj s kávičkou. Čo tak radšej využiť tento čas prospešnejšie? Napríklad, upraviť si lepšie make-up či nagelovať vlasy, na ktoré potom nadávate, pretože ste nemali dostatok času na skrášlenie. ;)

Áno, fajčenie je taktiež požierač nudy a skracuje čas, keď na niečo čakáte. Ale to, že sa nudíte neznamená, že jeho výplňou musí byť aktivita, ktorá vo vás rozostavia chodníček, aby mali rakovinotvorné bunky skvelý prístup napadnúť vás.

Keď prestanem fajčiť, priberiem!

Ako vieme, cigarety potláčajú chuť do jedla. Fajčiari majú menej chuťových buniek a tiež veľmi rozdielnych ako nefajčiari. ALE!!! Pokiaľ sa rozhodnete prestať fajčiť a nebudete sa zbytočne veľa prejedať počas neustáleho sedenia na zadku, potom vám predsa nič nehrozí! :)

Tabakové spoločnosti nám ponúkajú množstvo alternatívnych ochorení priamo pri kúpe škatuľky, napríklad: fajčenie zvyšuje riziko slepoty, fajčenie spôsobuje impotenciu, fajčenie spôsobuje rakovinu… a ľudia preferujúci cigarety to s chuťou prijímajú. Skúste radšej obmedziť túto neresť a začať robiť niečo prospešné pre zdravie! Nájdite si aktivity, ktoré prebijú váš zvyk z poťahovania cigarety a okrem toho, že prestanete smrdieť ako fabrický komín, tak sa vám ešte vďačne poďakujú aj pľúca!