Šialená hra, ktorá sa vďaka sociálnym sieťam šíri rýchlosťou blesku, si vybrala svoju prvú obeť už aj na Slovensku. Len šestnásťročný Denis ukončil svoj mladý život skokom pod vlak po tom, ako na svojej sociálnej sieti zdieľal status s obrázkom veľryby.

Podľa slov jeho priateľov, ako uviedli pre denník Pluska, mal mladík v telefóne práve túto hru s názvom Modrá veľryba. Až do dňa smrti Denisa si nikto nevšimol akékoľvek podozrivé správanie ani nič iné, čo by nasvedčovalo jeho smutnému rozhodnutiu.

Modrá veľryba zabíja po celom svete

Pôvodne pochádza táto hra z Ruska, kde s ňou bolo len za posledný rok spojených 130 samovrážd teenagerov. Internetom a sociálnymi sieťami sa šíri už od roku 2013 a postupne sa dostáva do celého sveta. Len nedávno priniesli média informácie o smrti dvoch ruských dievčat, Júlie (15 ) a Veroniky (16 ), ktoré po tom, ako na svojich sociálnych sieťach zverejnili rovnaký obrázok modrej veľryby s textom „koniec hry“, skočili z výškovej budovy a na mieste zraneniam podľahli.

Víťaz je len ten, kto spácha samovraždu

Modrá veľryba je zameraná na mladých ľudí. Po kontaktovaní správcu a overení informácií sa správca opýta, či chcete skutočne do hry vstúpiť. Následne vám počas päťdesiatich dní, zasiela úlohy, ktoré musíte plniť a zároveň z nich zasielať foto alebo video dôkazy. Podľa slov redaktora Daily haze, ktorému sa podarilo pod falošným profilom mladej dievčiny skontaktovať jedného z „vodcov“, dostal hneď v úvode informáciu o tom, že ak vstúpi do hry, nie je z nej už cesta von. Človek, s ktorým komunikoval, a ktorý mu mal následných 50 dní zadávať úlohy, ho upozornil, že má o ňom všetky informácie a pokiaľ bude chcieť z hry vystúpiť, nájde ho a zlikviduje. Novinár súhlasil a ako prvú úlohu dostal vyškriabať si do ruky modrú veľrybu. Podobnými úlohami zásobujú títo správcovia všetkých účastníkov hry, manipulujú s ich psychickou stránkou až sa dostanú k poslednej úlohe, ktorou je spáchanie samovraždy. Počas celej doby plnenia úloh si ,,hráči“ pridávajú na svoje sociálne siete statusy, ktoré označujú ich ďalšie dni v hre až po ten posledný s obrázkom veľryby a textom „koniec hry“.

Aj na profiloch slovenských teenagerov sa dajú nájsť podobné odkazy. Je však dôležité, aby si uvedomili závažnosť situácie a žartíky šli v tomto smere bokom. Pod výrazom „koniec hry“ sme tento status našli v profile mladého chlapca, ktorý ho uverejnil len včera, ostáva však otázkou, či sa jedná iba o žart alebo hrozí mladíkovi skutočné nebezpečenstvo.

Boj proti tejto hre je v plnom prúde

Po celom svete sa rozpútal boj proti tejto hre. Upozorňujú na ňu médiá, ale aj ľudia na sociálnych sieťach. Psychológovia prinášajú rodičom rady, čo si majú na svojich deťoch všímať, kedže najhorším pravidlom hry je, aby bola účasť v nej tajomstvom. Na oboznámenie rodičov, ale aj mladých ľudí s hrozbou tejto hry vzniklo na slovensku video, ktoré hovorí o nástrahách a vysokej dani, ktorá sa ,,platí“ za výhru. Jeho rozšírením sa tak dostane do povedomia teenagerov nebezpečenstvo, ktoré Modrá veľryba predstavuje a tiež možnosť požiadať o pomoc a z hry vystúpiť.

Riziká Modrej veľryby si môžete pozrieť TU!

Foto/Video: her.ie, youtube.com, dailymail.co.uk, thesun.co.uk,