Epidémia koronavírusu ešte nie je ani zďaleka na ústupe, odborníci hovoria o príchode neželanej druhej vlny, aká zasahuje čoraz viac okolitých krajín. Zoznam bezpečných oblastí sa preto pravidelne aktualizuje, s čím idú ruka v ruke aj rokovania o ďalších opatreniach. Po pondelkovom stretnutí sa ministri dohodli prijať nové prísne nariadenia, týkajúce sa všetkých dovolenkárov či turistov!

Novinky v opatreniach sa týkajú najmä záujemcov o vycestovanie zo Slovenska, ktorých je v letnom období neúrekom. Do platnosti tak znovu vchádza povinnosť karantény v prípade návratu z epidemiologicky nebezpečnej zeme.

igor matovič

Úrad verejného zdravotníctva SR preto získava povolenie zasielať vláde telefónne čísla občanov, prekračujúcich naše hranice. Ľudia, vracajúci sa z rizikovej krajiny, budú povinní nahlásiť sa do nariadenej izolácie, pričom za nedodržanie tohto pokynu im bude hroziť mastná pokuta až do výšky 5 000 eur!

Priebeh výkonu karantény majú kontrolovať mobilní operátori, úzko spolupracujúci s ostatnými inštitúciami – práve oni zašlú každému cestovateľovi SMS správu s aktuálnou situáciou v krajine, z čoho vyplynie ďalší postup. Návrh novely zákona o elektronických komunikáciách má pomôcť prehľadnejšie kontrolovať, kto karanténu skutočne podstupuje a kto nie. Operátori majú pritom povolenie spracúvať lokalizačné údaje majiteľov zariadení aj bez ich výslovného súhlasu.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Vládnuci predstavitelia zároveň zdôrazňujú, že zoznam telefónnych čísel nebude obsahovať žiadne osobné údaje. Pôjde len o prenos medzi dohodnutými inštitúciami s cieľom porovnať súlad či prípadný nesúlad medzi nahlásenými účastníkmi v povinnej karanténe a jej reálnym výkonom, čo bude sledované práve prostredníctvom lokácie zariadení.

Zdroj: TA3.com | Foto: Instagram/Igor_matovic_olano, Pexels.com