Odkedy sa objavil nový koronavírus, internetom sa šíria najrôznejšie domáce recepty, ktoré s ním „zaručene” zatočia. Fantázii sa medze nekladú, ľudia odporúčajú všetko možné od pomerne neškodného luhovania striebra vo vode až po zdravie ohrozujúce pitie chlórového roztoku. Zatiaľ čo pre nás najúčinnejšou prevenciou zostáva karanténa, vedci už pracujú na vyvíjaní účinného lieku. Jednou z možností, ktoré by mohli byť odpoveďou na túto výzvu, je taxafolín.

Kým austrálski vedci zatiaľ veľmi úspešne testujú účinnosť kombinácie liekov na HIV a antimalarík na koronavírus, kapacity z iných kútov sveta sa snažia prísť aj na iné alternatívy, ktoré majú potenciál túto pliagu poraziť. Jednou z možností by mohla byť chemická zlúčenina zvaná taxafolín. Tá sa pritom nachádza i v bežných potravinách a nemá toxické vedľajšie účinky.

Odborníci preto pripúšťajú možnosť, že ľudia sa konzumáciou jedál a nápojov obsahujúcich taxafolín môžu preventívne chrániť aj sami. Dobrá správa je, že bohaté na túto zložku sú najmä veľmi obľúbené potraviny, ako zelený čaj, čokoláda a červené víno – s tým to ale rozhodne netreba preháňať.

„V prípade veľkého množstva sa znižuje schopnosť imunitného systému bojovať proti vírusu. Samozrejme, že jednou z najlepších ochrán je naozaj nosiť rúšky a dodržiavať veľmi striktnú hygienu, čo sa týka aj dezinfekcie rúk,” apeluje na širokú verejnosť biochemik Pavol Čekan. Ľudí tiež prosí, aby dôkladne dodržiavali karanténu. Dôležité je to najmä preto, že reálne nemáme možnosť vedieť, či nie sme šíriteľom vírusu i my sami.

„Tie výsledky testov, ktoré máme, sú iba testy osôb, ktoré boli vyšetrené. Vyšetriť nemôžeme každého, lebo momentálne na to nie sú zdroje a z tých vyšetrených, aj keď vyjde negatívny, on môže byť vlastne pozitívny, lebo ten test nemusí ukázať – pokiaľ je rýchly – úplne všetkých.”

Dosiaľ najlepšie, čo teda môžeme urobiť, je sadnúť si na balkón s pohárikom červeného vína a kúskom čokolády – a ak už je to nevyhnutné, ísť von iba s čistým rúškom.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Noviny.sk | Foto: Pixabay