Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo na znak lásky vždy kreslíte do piesku, na penu v káve či do romantických odkazov pre svojich milovaných práve srdiečka?

Niektorí veria, že symbol srdca je odvodený od listu brečtana, ktorý predstavuje vernosť, pre iných zastupuje časť ľudského tela, ktorá sa mu nápadne podobá tvarom. Za jednu z najnezvyčajnejších teórií sa považuje prirovnanie srdca k jednému z druhov obrieho fenikla, tzv. silphium. V antickom Grécku a Ríme sa táto rastlina využívala ako antikoncepcia alebo dochucovadlo a starobylé mesto Kyréné s ňou na obchode zbohatlo až tak, že tvarom srdca označili aj svoje peniaze.

brectan

Skutočný pôvod symbolu lásky však môže byť aj priamejší. Vzhľadom k tomu, že srdce ako orgán bolo už odpradávna spájané s emóciami a potešením, bol jeho tvar zástavou romantiky a stredovekej „dvorskej lásky“ medzi rytierom a šľachtičnou. Postupom času sa tento symbol presunul aj na hracie karty a odtiaľ na kartičky s romantickými posolstvami typu – „Zlato, večera prihorela, ale vieš, že ťa milujem!“ :)

Zdroj: history.com Foto: Pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Gabriela O.
Milujem históriu a ironický humor. K tomu všetkému šálku kávy a som ten najšťastnejší človek na svete ;-)