Kleopatra bola autorkou prvej kozmetickej knižky, posledným faraónom Egypta a v neposlednom rade milovníčkou tradičných orientálnych pokrmov. Ak však čakáte, že sa egyptská kráľovná stravovala čo najzdravšie, budete šokované!

Vtedajší staroveký ideál krásy uprednostňoval u žien kyprejšie tvary, a tak ani Kleopatra nedvíhala kyjaky či nebehala okolo pyramíd, ale pokojne si dopriala pivo! Spolu s chlebom bolo základom vtedajšej typickej egyptskej stravy. Chlieb sa vyrábal z cesta, do ktorého sa používalo dokonca viacej droždia ako dnes.

Súčasťou jedálnička bolo samozrejme aj mäso. V paláci sa bežne podávali pečené žeriavy, ježkovia alebo ryby. Práve nim sa venovala veľká pozornosť a pracovať s nimi smeli len tí, ktorí mali špeciálne povolenie od najvyšších úradníkov. To všetko sa opäť zapíjalo už spomínaným pivom alebo aj vínom.

Na osladenie života sa maškrtili ďatle, hrozienka a iné sušené ovocie. Med bol vysoko cenený a jeho zázračné účinky, nielen v kuchyni, ale hlavne v kozmetike, poznala veľmi dobre aj samotná Kleopatra. Na vysokej úrovni boli aj mliečne výrobky, hlavne mlieko sa využívalo nielen pri konzumovaní, ale aj pri skrášľovaní.

A keďže láska ide cez žalúdok, ktovie, na ktorú z týchto dobrôt ulovila Kleopatra Cézara a neskôr aj Marca Antonia. ;-)

Zdroj: history.com