Zaujímalo vás niekedy, čo sa skutočne deje vo vašom tele, keď ste zamilovaná alebo nahnevaná? Teraz to už budete vedieť!

 

Keď máte zlomené srdce

Symbolom lásky a zamilovanosti je srdce, ktoré skutočne trpí aj po rozchode. Stres, ktorý počas neho zažívate, spôsobuje zmrštenie tepien natoľko, že príde k poklesu prietoku krvi a tým zníži dodávky kyslíka do srdca. Vtedy vás môže bolieť hrudník alebo vám začne srdce nepravidelne biť. Láska niekedy skutočne bolí!

Keď máte „motýle v bruchu“

Niektorí vedci tvrdia, že mozog, ktorý obsahuje 100 miliónov neurónov, máme aj v bruchu. Práve v týchto miestach totiž cítite počas zamilovania vnútorný stres a pnutie. Chvenie stimuluje nervy, a kým tento pocit neovládnete, budete cítiť nervozitu, napríklad tesne pred stretnutím. :) Okrem toho vás v prvých štádiách zamilovanosti ovládajú látky zvané neurotrofíny, ktoré po prvom roku vzťahu odídu a nahradí ich hormón lásky oxytocín.

Keď vám naskočí husia koža

Keď cítite chlad alebo strach, mozog rozošle po celom tele signály, aby ste sa pripravili na nebezpečenstvo. Vyplaví sa hormón adrenalín a celé telo sa vám dá „do pozoru“. Svaly sa stiahnu a krv z pokožky je odvedená späť do žíl. Telo sa snaží zakonzervovať všetko teplo a energiu, ktorú potrebuje. Vtedy sa objaví husia kuža.

Keď vám stŕpne časť tela

Určite sa už nejednej z vás stalo, že ste si nedopatrením prisadli nohu alebo ruku a po čase ste ucítili mravčenie. Vaše nervové tkanivá totiž zostali stlačené a zabránili ste ich komunikačnému toku s mozgom. Nosiče informácií vo vašom tele strácajú kontrolu nad danou časťou tela a vyšlú impulzy. Tie môžete poznať ako stŕpnutie či mravčenie, ktoré vás upozorňuje, aby ste zmeniť polohu.

Keď ste nahnevané

Hnev zrýchľuje činnosť srdca a cirkuláciu krvi v žilách. V pokožke sa krv ochladzuje, ale v tomto prípade sa do nej nestihne dostať a vy máte pocit, akoby vám „vrela“. Vtedy sa môže stať, že vás obleje pot alebo sa spotia dlane. Preto sa netreba zbytočne veľa rozčuľovať. Rátajte do 10 a zhlboka dýchajte. Krv aj srdce sa opäť znormalizujú. :)