V práci sa na vás všetko rúca, v domácnosti toho máte nad hlavu a aj na tých pár hodín, ktoré máte na spánok a regeneráciu, váš mozog nechce vypnúť a stále ide naplno. Je to úplne normálne, pretože vaše podvedomie chce vyriešiť nedokončené konflikty. Viete však, ktoré činitele môžu ovplyvniť to, čo sa vám odohráva v snoch? Čo ich vlastne ovplyvňuje?

 

Vône

Hovorí sa, že pekné vône dokážu naviesť sladké sny. Je to pravda? Americká štúdia dokázala, že ľudia, ktorí cítili vôňu kvetu, spali lepšie ako tí, ktorí v istom spánkovom cykle cítili smrad. Je teda možné, že ak v spánku zacítite vôňu jedla, môže sa vám o ňom snívať.

Zvuky

V sne sa vám práve odohráva, že počujete hluk sirény a pritom je to váš budík, ktorý práve začal zvoniť. Ako je to možné? Medzi zvukom, ktorý sa šíri okolo vás a spánkom, je len malý priestor, a preto je vcelku normálne, že keď vám začne zvoniť budík, zdá sa vám, akoby bol súčasťou sna. Môžete si skúsiť pustiť do slúchadiel jemný zvuk morských vĺn a možno sa vám bude snívať o dovolenke pri mori. :)

Vitamín B6

Chcete mať živé sny, ktoré si budete pamätať? Skúste vitamín B6, ktorý vaše telo využíva na zapnutie niektorých aminokyselín, ktoré jete, a tým ovplyvňuje vaše sny. Dávajte však pozor a neprežeňte to s týmto doplnkom. Môže mať za následok poškodenie nervov.

Bez názvu

Horory

Keď ste boli malé, mamy vám hovorili, aby ste pred spaním nepozerali strašidelné filmy, pretože budete mať zlé sny. A mali aj pravdu! Posledná vec, ktorú urobíte pred spaním, posledná kniha, ktorú prečítate, televízny program, ktorý si pozriete alebo len konverzácie s partnerom, ktoré máte, vám ovplyvňujú spánok a sny. Takže ak trpíte nočnými morami, určite nepozerajte horory ani nečítajte strašidelné príbehy. Radšej si pozrite fotky z dovolenky a pritom spomínajte na príjemné momenty.

Idete spať hladná

Prebudili ste sa ráno alebo ešte počas noci s myšlienkou na sen, v ktorom ste snívali o šťavnatom hamburgeri alebo pizzy? Aj keď chudnete alebo si udržujete váhu, dajte si pred spaním nejakú zdravú drobnosť na jedenie alebo pohár teplého mlieka. Garantujeme vám, že budete späť ako bábätko. :)

Foto: Pixabay, Flickr