Prednedávnom sme vám dali tipy, čím obdarovať svojich najbližších tak, aby pre nich boli tieto Vianoce nezabudnuteľnými. Dnes vám prinášame pár účinných krokov, ako sa pri pokladni nerozplakať. Všetko stojí peniaze a to, že mnoho výpredajov je iba „takzvaných“, by vám vedel povedať snáď každý predavač. Nenechajte sa obrať o všetko len kvôli sviatkom a vedzte, že to ide aj inak. Ak dodržíte nasledujúce kroky, peniaze ostanú v bezpečí vašej peňaženky.

 

Nakupujte vopred

Áno, dá sa to, aj keď obchodné centrá si tiež držia svoj náskok a už od začiatku novembra bombardujú všetkých návštevníkov svetielkami a vianočnými koledami. Myslíte na vašich blízkych počas celého roka, takže ak vám niečo padne do oka už v júli, neváhajte to skryť až na dno skrine. Ceny sa pred Vianocami nenápadne zvyšujú a vy si takto budete usporenými eurami istejšia.

Nenechajte sa oklamať reklamami

Valia sa na vás odvšadiaľ. Rádia, televízia a množstvo bilbordov sa vás snaží prinútiť, aby ste si kúpili práve ich produkt. Na Slovensku je množstvo šikovných ľudí, a preto sa nemôžete diviť, že reklamy sú pútavé a presvedčivé. Majte však svoj rozum, vy najlepšie viete, čo chcete a potrebujete.

Urobte si zoznam

Chápeme vás. Ste zahrnuté množstvom každodenných povinností a pokiaľ sa nesfúkne posledná svieca na adventnom venci, ani neviete, že už sú Vianoce. Doháňa sa to ťažko, ale ak ste práve takýto typ, máme radu aj pre vás. Predtým, ako 23.12. večer vtrhnete do posledných otvorených obchodov, nachvíľku si sadnite a v kľude si napíšte zoznam. Možno sa nakoniec necháte zlákať aj inými vecami, ale môžete si byť istá, že zoznam vám okrem peňazí ušetrí aj čas.

Nakupujte postupne, nie naraz

Keď z vášho rozpočtu budú ubúdať menšie čiastky, pocítite to jemnejšie než keby ste ho rozflákali za jeden deň. Toto je rada nad zlato pre všetkých, ktorí síce radi obdarujú, ale budú potom doma zalamovať rukami. Do ničoho sa neponáhľajte a nehľadajte zbytočne drahé veci! Aj tak to nie je podstatou ani zmyslom Vianoc.

Vezmite si dozor

Dostali ste sa k poslednému bodu. Spokojne usrkujete z kávičky a prikyvujete hlavou. Aj keď vám to dáva logiku viete, že to nezvládnete. Vidíte vianočné trhy, vyzdobené centrá, počujete hrať koledy a prebudí sa vo vás nový človek, nákupný maniak s bezodnou peňaženkou? Hlavu hore. Ak si neviete dať na nákupoch rady ani sama so sebou, tak jednoducho zavolajte kamošku a vybavovanie darčekov spojte s babskou jazdou.

Foto: freeimages.com giphy.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alžbeta
Volám sa Alžbeta a medzi moje najväčšie záľuby patrí písanie :-) Okrem toho mám rada cestovanie, čítanie, hudbu a mierne aj šport ;-)