Strach z COVID-19 robí s ľuďmi svoje a aj samotná karanténa dokáže poriadne poznačiť psychiku. Ak sa k tomu pridá ďalší „vedľajší efekt” koronavírusu, ktorým je ekonomická nestabilita, môže nastať problém. Stresové obdobia v nás odhaľujú to najhoršie a preto nie je nijako prekvapujúce, že od začiatku pandémie vo svete prudko stúpol počet prípadov domáceho násilia. Čo robiť, ak sa to týka i vás?

Čo sa deje za dverami bytu, vedia len tí, ktorí v ňom žijú. Susedia síce môžu niečo tušiť, len málokedy však majú z rôznych dôvodov odvahu zasiahnuť, a to aj vtedy, ak znejú zvuky spoza steny mimoriadne hrozivo. Problém ale je, že väčšina obetí domáceho násilia sa bojí priznať i sama pred sebou – nieto ešte pred niekým iným – že trpí tyraniou zo strany vlastného partnera, rodiča, či dokonca dieťaťa.

Prípady fyzického či psychického týrania sú, bohužiaľ, pomerne častou vecou aj v slovenských domácnostiach. Karanténa v dôsledku koronavírusu, ktorá zatvorila nesúrodé vzťahy medzi štyri steny a vzala im tak aj tie posledné možnosti „vypustenia pary”, však poukázala na problém v celej svojej hrôze.

V západných končinách Európy preto vznikol zaujímavý spôsob volania o pomoc. Vychádza z predpokladu, že nie vždy má obeť možnosť o svojom utrpení hovoriť priamo či nahlas. Všetko začalo ženou menom Nancy, ktorá prišla do lekárne a pri preberaní liekov pošepkala lekárnikovi, že ju manžel zneužíva. Čoskoro nato po násilníka prišla polícia. Zasvätení si tak vymysleli heslo, ktoré ak človek použije, budete vedieť, že potrebuje pomoc. Je ním slovko „mask 19″. Iniciatívu podporili v Španielsku a Francúzsku dokonca aj vlády.

Ak máte problém s domácim násilím, bezodkladne kontaktuje linku 0800 300 700 (krajské prokuratúry), 0800 212 212 (Národná linka pre ženy zažívajúce domáce násilie) alebo napíšte podnet na tý[email protected]

Zdroj: Topky.sk | Foto: Depositphotos, Pixabay