Výchova dieťaťa je krásnym, ale zároveň náročným obdobím v živote ženy. Bez ohľadu na vek budúcej mamičky je to neodvrátiteľným faktom. Existuje ale ten správny čas, kedy sa stať mamou? Nový výskum vyvracia tvrdenia, že dieťa je najvhodnejšie počať čo najskôr. Naopak nahráva všetkým dámam, ktoré tehotenstvo odkladali na neskôr…

Priemerný vek matiek prvo-rodičiek stále stúpa, čo nie je vyslovene len módnym trendom. Je preukázané, že ženy sa po tridsiatke cítia oveľa bezpečnejšie a odhodlanejšie. Je pravdepodobné, že žena so stúpajúcim vekom našla už svoju vysnívanú kariéru aj starostlivého partnera.

tehotenstvoTehotenstvo po 35. roku života ženy bolo donedávna považované za riskantné. Avšak veda prichádza s novými zisteniami, ktoré podporujú aj tieto „geriatrické“ tehotenstvá.

tehotenstvo

Bolo dokázané, že tehotenstvo po 35-ke predlžuje priemernú dĺžku života matky. Nová štúdia vykonaná na Univerzite v Južnej Kalifornii dokonca ukazuje, že pôrod po dosiahnutí veku 35 rokov zlepšuje aj duševné schopnosti matky.

tehotenstvo

Vedci testovali 830 žien po menopauze. Účastníčky štúdie boli testované na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, sústredenie a pozornosť. Zistilo sa, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa po 24. roku života, mali lepšie výsledky v testoch duševnej čulosti, riešení problémov a verbálnych zručností v porovnaní s tými, ktoré sa stali matkami vo veku 15 až 24 rokov. Ženy, ktoré mali svoje posledné dieťa po 35-ke, mali dokonca aj lepšiu verbálnu pamäť a kognitívne funkcie.

tehotenstvo Prekvapivé výsledky súvisia s nárastom hormónov – estrogén a progesterón – počas tehotenstva. Bolo zistené, že tieto hormóny majú priaznivý vplyv na chémiu mozgu a jeho funkcie, a to najmä v prípade, keď tehotenstvo nastane v neskoršom veku.

tehotná kim kardashian
Rozhodovanie o tom, kedy má mať žena dieťa, nie je nikdy jednoduché, tehotenstvo v každom veku má svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je vždy dbať aj na odporúčania lekárov.

Zdroj: brightside.me | Foto: giphy