Každá s vás dobre pozná tento malý kúsok oblečenia. Úlohou podprsenky je udržať správny tvar poprsia a poriadne ich zviditeľniť, aby si ich všimol každý muž (alebo aj žena). Ale čo ak vám tento malý kúsok látky vôbec neprospieva, ale práve naopak škodí?

Potvrdil to profesor Jean-Denis Rouillioa z Univerzity Frante-Chomte, ktorý spravil zaujímavý výskum. Pätnásť rokov sledoval vyše 300 žien vo veku od 18 do 35 rokov, ktoré pravidelne nosili podprsenku. Jeho zistenia sú veľmi zaujímavé. Profesor tvrdí, že nosenie podprsenky neznižuje bolesti chrbta, a tak isto popiera aj fakt, že ich nosenie pomáha predchádať predčasnému ovísaniu pŕs.

Vaše prsia nič nezískajú tým, že ich podopriete. Práve naopak! S podprsenkou budú viac ovísať, pretože jej nosením sa prsiam bráni v tvorbe podporných tkanív. Profesor tvrdí, že bez podprsenky by si prsia dokázali vytvoriť lepší tvar. Dokazuje to aj fakt, že u žien, ktoré prestali nosiť podprsenky, došlo k nadvihnutiu výšky bradaviek až o 7 milimetrov, k zvýšenej tvorbe kolagénu a elasticite, čo zlepšuje držanie tvaru pŕs.

podprsenka

Lekári sa zhodujú aj v tom, že nosenie podprsenky znižuje cirkuláciu krvi a prekrvenie prsného tkaniva, a tak isto bráni pohybu lymfy, čím zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Súvislosť medzi rakovinou prsníka a nosením podprsenky je vraj až 3-krát vyššia, ako súvislosť medzi rakovinou a fajčením.

Naša spoločnosť však považuje podprsenku za dôležitú a neoddeliteľnú súčasť ženského oblečenia. Veď napokon ženy v krásnom prádle sú veľmi zvodné. Ak sa ale aspoň z časti chcete vyhnúť rizikám, ktoré spôsobujú, snažte sa vyhnúť tesným podprsenkám.

zdroj: vedelisteze.sk