Omaľovanky boli až do nedávna vnímané skôr ako aktivita pre maloletých, avšak toto vnímanie už tak úplne neplatí. V súčasnosti sa vyfarbovanie ceruzkami stalo obľúbené aj medzi staršími z nás a na omaľovanky pre dospelých sa dá natrafiť aj pri bežnom prehliadaní časopisov v trafike. Čim sa stali tak obľúbené?

Profesorka psychológie z americkej univerzity v Illinois, Karla Ivankovičová, vraví, že vymaľovávanie je zvláštne upokojujúce a prináša zadosťučinenie. Môže za to predovšetkým tlak vyvíjaný na generáciu „mileniálov,“ ktorý je azda doposiaľ medzi ostatnými generáciami najväčší. Vymaľovávanie umožňuje jedincovi vstúpiť do regeneratívneho procesu. Počas vyfarbovania netreba myslieť a hlava sa tak dokáže zbaviť množstva povinností a starostí nazbieraných počas dňa.

omal1

Stav bezmyšlienkovitého sústredenia

Vymaľovávanie siaha dávno do detských čias, kedy sme sa tejto aktivite venovali počas tichého hrania. Rovnaká aktivita teraz pri dospelých jedincoch dokáže vyvolať pozoruhodný stav bezmyšlienkovitého sústredenia. Zdanlivo bezvýznamná aktivita začína nadoberať hlbší zmysel a pomáha vyčistiť hlavu a myseľ. Pri vyfarbovaní sa nástrojom myslenia stáva výber farieb a tie opakovaným aplikovaním prispievajú k tvorbe diela. Nevedomým výsledkom je vytváranie nového mechanizmu pre uvoľnenie, meditáciu a relaxáciu.

Navyše, omaľovanky umožňujú každému realizovať svoju individualitu. Ak sa vám nepáčia stanovené línie, tak ich kľudne môžete prekročiť a z koňa spraviť napríklad jednorožca. A čo takto namaľovať jeho hrivu na ružovo? Nech sa rozhodnete tak či onak, pastelky nemôžu spraviť zlé rozhodnutie. Omaľovanky dávajú každému možnosť stať sa na moment dieťaťom a stratiť sa vo vlastných myšlienkach.

Iné spôsoby relaxácie

Okrem omaľovaniek sa dá podobný výsledok samozrejme dosiahnuť aj inými aktivitami. Dôležité je, aby vás aktivita zobrala späť do momentu, kedy posledná vec na vašej mysli bola starosť. Dnešná generácia musí čeliť veľkému tlaku zo svojho okolia, pretože neustále je od nej očakávaná perfekcionita.

Inými efektívnymi spôsobmi sú napríklad meditácia či šport. Ich asociácia s detstvom a bezstarostným životom síce nie je taká silná no i tak pozitívne prispievajú k vyčisteniu mysle. Pre niektorých funguje napríklad aj tipovanie na športové výsledky (napríklad prostredníctvom http://extra.bet365.com/news/sk/), kde sú hlavným faktorom vzrušenie a neurčitosť. Nevedomosť výsledku a plejáda ďalších faktorov vytvára v mysli očakávanie a nadšenie. Tie v konečnom dôsledku môžu pomôcť zabudnúť na každodenné starosti.

Ak sa rozhodnete pre omaľovanky, tak existujú dva hlavné spôsoby, ako si ich poriadiť. V súčasnosti sa dajú kúpiť už hotové omaľovanky na miestach ako sú letiská alebo kníhkupectvá. Alternatívou je potom nájdenie motívu na internete a jeho následne vytlačenie. Tento spôsob môže viacej dopomôcť k vývoju a využitiu vašej kreativity a v neskôr viesť ku kresleniu vlastných vzorov.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Slavka
Jej revír je kultúra, jej tempo je vražedné. Jej protivníci – speváci, herci a iné slovenské celebritky :). Nasadená 24 hodín denne, to je naša Slávka, nie je nik, kto by ju nemal rád. Spovedá rôzne osobnosti kultúry, najmä hudby a píše o všetkom, čo sa umením dá nazvať, ale aj o rôznych iných témach.