Vianoce bez Troch orieškov pre Popolušku by ani neboli Vianocami. A ,,tri oriešky“ by, naopak, neboli ,,troma orieškami“ bez Libuše Šafránkovej. Viete si však predstaviť, že by túto pôvabnú krásku hrala iná herečka? Pôvodne sa totiž o Šafránkovej ani len nerozmýšľalo!

Krásna rozprávka Tri oriešky pre Popolušku nám spríjemňuje Vianoce už od roku 1973. Vyrastali na nej už naše mamy, my a dnes si ju vychutnávame spolu s našimi deťmi. Libuše Šafránková s jej nevinným, no zároveň šibalským úsmevom, postavičkou ako lusk a troma orieškami so šatami k nej neodmysliteľne patria. Preto si len ťažko predstavíme na jej mieste niekoho iného.

Režisér Václav Vorlíček sa dlho a dôkladne rozhodoval o predstaviteľke a Šafránková v pôvodnom výbere 25 možných herečiek vôbec nebola. Pre rolu Popolušky bola vybratá krásna Jana Preissová, ktorú si môžete pamätať napríklad z filmu ,,Ako vytrhnúť veľrybe stoličku“.

Už, už by blondínka úlohu dostala, no v plánovanom čase nakrúcania by bola v šiestom mesiaci tehotenstva, takže Vorlíček musel hľadať ďalej. Vtom si spomenul na Šafránkovú, ktorá zažiarila ako Barunka v kultovej rozprávke Boženy Němcovej, Babička.

Keďže režisér meškal na dohodnuté stretnutie s herečkou jednu hodinu, domnieval sa, že ju už nezastihne a celá situácia ho mimoriadne zamrzela. O to viac sa potešil, keď uvidel krehkú Libušku ako sedí a číta si scenár filmu. Nadšená napokon ani na chvíľu nezaváhala a súhlasila s nakrúcaním. Vďaka očakávanému miminku Preissovej tak máme svoju Popolušku Šafránkovú, na ktorú sa vydržíme pozerať stále dookola a zrejme nikdy nás neomrzí.

Zdroj: csfd.cz | Foto: Instagram, Twitter