Aká je dnešná doba? Na jednej strane plná skrytých nebezpečenstiev, no zároveň mierová. Oplývajúca možnosťami, ale tiež v mnohých veciach mimoriadne obmedzujúca. Najpresnejšia by teda asi bola odpoveď – rozporuplná. A keďže to tiež znamená, že je dnešok uponáhľaný, no pritom zenový, každý z nás tak potrebuje spôsob, ako sa odreagovať. Problém je, že nie vždy je to také jednoduché.

Vnútorný pokoj. Hľadáme ho všetci – a to najmä v prípade, že nás na druhý deň čaká náročná porada, testy, skúšky, prezentácia, pohovor, vystúpenie, dlhá cesta, súťaž… Čokoľvek. Je toho veľa, čo nás môže rozhodiť a čo nám – hoc si tak veľmi túžime oddýchnuť – bude celú noc liezť do snov v podobe najhorších možných scenárov. Nech robíme čokoľvek, takýmto chvíľam je ťažké sa vyhnúť. Môžeme sa len naučiť nejako sa s nimi vyrovnávať. Pekne po svojom.

Diskutabilná účinnosť pokusov o meditáciu

Lenže ako? Mileniálny vek veľmi praje meditačným technikám, ktoré sľubujú uvoľnenie tela aj duše. Avšak ruku na srdce – koľkí z nás majú trpezlivosť päť či desať minút nepohnute sedieť a nemyslieť vôbec na nič, prípadne nechať myšlienky len tak plynúť? Odhliadnuc od toho, že práve tej by nás mala meditácia naučiť, väčšina z nás má aj po niekoľkých pokusoch o ňu problém vôbec povedať, či sa k meditačnému stavu aspoň priblížila. A keďže pocit neúspechu plodí ďalší stres, márne experimenty dosiahnuť bezmyšlienkový stav môžu byť najmä pri hyperaktívnych povahách prinajmenšom kontraproduktívne.

Sto ľudí, sto spôsobov relaxácie

Ak má človek problém so sústredením, no zároveň by chcel dosiahnuť stav, kedy o sebe ani nevie, a tak sa jeho myseľ regeneruje, skvelou technikou je vymaľovávanie obrázkov. Populárnym sa stalo najmä počas posledných rokov, kedy sa rozmohli aj ďalšie oddychové aktivity zahŕňajúce okrem iného cvičenie, hudbu a zvuky stimulujúce ASMR (autonómnu senzorickú reakciu meridián), wellness či tvorbu (od maľovania až po skladanie origami). Pre každého je, samozrejme, vhodné niečo iné, preto sa jednoznačne oplatí investovať trochu času do hľadania relaxu, v rámci ktorého sa dokážeme stopercentne uvoľniť. Napriek tomu však existuje niečo, pri čom si nielen oddýchneme – táto jediná činnosť nám totiž zároveň vylepšuje pamäť, inšpiruje k tvorbe a umožňuje spoznať samých seba do hĺbky, akú sme si dosiaľ nedokázali ani predstaviť. Nie je ňou nič iné ako písanie denníka.

Denník. Zápisky spomienok.
Písanie denníka je skvelý spôsob uchovávania spomienok aj prečistenia mysle.

Spomienky a takmer zabudnuté chvíle ako na dlani

Možno si poviete: „Nič pre mňa.“ Iste, u mnohých z nás už od čias školských lavíc uplynulo pekných pár rôčkov, čo znamená, že sme si odvykli od písania rukou. Dnešná elektronická doba nám však dáva možnosti, o akých sa našim predkom uchovávajúcim si spomienky týmto spôsobom ani len nesnívalo. Kto píše všetkými desiatimi, má vyhraté – a kto nie, pre toho je denník ideálnym spôsobom, ako nabrať nový „skill“, ktorý nepochybne využije aj v profesijnom živote. A nielen to. Tvorba denníkových záznamov má rad ďalších benefitov, medzi ktoré patrí okrem vyššie spomenutých uvoľnenie stresu, zaznamenávanie nápadov v čase, keď sa v hlave ešte len rodia, zlepšenie nálady, zorganizovanie si myšlienok či konzervácia spomienok. Alebo sa vám ešte nikdy nestalo, že ste sa vrátili z dovolenky a z tej vám v hlave namiesto krásnych chvíľ zostala len zliatina z obrázkov mora, hôr a dvoch či troch jedál, ktoré ste počas nej ochutnali?

Položte na papier svoj prúd myšlienok

Ak ani netušíte, ako začať, skúste si jednoducho sadnúť pred prázdnu stránku papiera či dokumentu Word, napísať dátum, čas a prvú vec, ktorá vás v tej chvíli napadne. A za ňou už len akúkoľvek myšlienku, ktorá vám vyjde na povrch mysle v súvislosti s ňou… Techniku „stream of consciousness“, teda prúdu vedomia, využívali už slávni spisovatelia, ako James Joyce či Virginia Woolfová. Vznikli vďaka nej jedny z najslávnejších románov 20. storočia. Takže koniec koncov nemôžeme nikdy vedieť, čo napokon zanecháme budúcim generáciám len vďaka tomu, že skúsime niečo nové. Stačí pritom iba jediné – napísať to povestné prvé slovko…

Denník – perfektná vec, ak túžite niečo vo svojom živote zmeniť alebo vylepšiť. Kniha a pero. Žurnál.
Denník si písala už Bridget Jonesová. A ako jej to zmenilo život!

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: bulletjournaltips.com, Pixabay.com