„Typickí muži!“ Koľkokrát ste už túto vetu použili? Premýšľali ste však niekedy nad tým, ako je možné, že chlapi, ktorí si nie sú vôbec v ničom podobní, sa občas správajú navlas rovnako? Môžu za to gény, mozog aj hormóny. Ak ste si teda doteraz mysleli, že len vás ovplyvňuje cyklus či hladina hormónov, spozornite a čítajte až do konca! ;)

 

Svadobné zvony

Áno, aj oni ich vo svojej hlave počujú, i keď sa vás zaryto snažia presvedčiť o opaku. Podľa výskumov sa nevera zo strany mužov vo vzťahu vyskytuje do ich tridsiatky. Po nej začne víťaziť túžba na usadenie sa a založenie rodiny. Svoje však spraví aj genetika. Muži, ktorí nemajú akýsi „promiskuitný gén“ (čo je asi 60 % z nich), majú väčšiu pravdepodobnosť sa oženiť.

Ja som tu šéf

Nestabilná hierarchia údajne môže u mužov spôsobiť úzkosť. Ale pevne stanovený reťazec rozkazov ako na vojne alebo väčšine pracovísk u nich zapríčiňuje úbytok testosterónu a brzdí ich agresivitu. Tá sa u nich v určitej forme začína prejavovať už okolo šiesteho roku, kedy sa učia akejsi hre, počas ktorej sa neustále snažia toho druhého „dať dolu“.

Budúci tatko

Mužský mozog je najviac schopný spolupracovať niekoľko mesiacov predtým, ako sa muži stanú otcom. Aj nastávajúci oteckovia prechádzajú určitými hormonálnymi zmenami – zvyšuje sa im prolaktín a klesá testosterón – čo u nich povzbudzuje otcovské správanie.

Feromóny tehotnej ženy navyše môžu tieto zmeny ešte podporiť. Naopak, tie mužské dokážu v ženskom mozgu prebudiť akési „materské neuróny“ ešte predtým, ako je tehotná.

Hra pre budúcnosť

Otcovia majú špecifický štýl hry so svojimi deťmi. Ich hra je drsnejšia, spontánnejšia a provokatívnejšia, a to môže podľa štúdií deťom pomôcť s lepším učením, sebavedomím a prípravou na skutočný svet. Navyše zapájanie otca do hry môže znížiť ich neskoršie riskantné se*uálne správanie.

Takýto otcovský prístup však opäť poznačuje ich mužnosť, nakoľko opäť znižuje hladiny testosterónu, i keď existujú teórie, ktoré tvrdia, že je to práve naopak a už znížená hladina spôsobuje ich väčšiu vôľu a ochotu venovať sa deťom.

Ochranca svojho trávnika

Vplyvom evolúcie je jednou z úlohy mužov chrániť si svoj „trávnik“. Ženy majú túto potrebu tiež, no časť mozgu, zodpovedná za toto správanie, je u mužov oveľa väčšia ako u žien. Tie, aj keď mávajú akési záchvaty majetníckosti, sú to muži, u ktorých zásah do ich teritória či milostného života spôsobuje agresívne správanie.

Autopilot na libido

Spolu s nepriateľstvom či agresivitou je testosterón neodmysliteľne spájaný aj s libidom. Tento hormón máme aj my, no mužom ho v žilách koluje až šesťkrát viac a doslova kontroluje ich mozgové centrum pre kontrolu impulzov. A aj keď je to stále v štádiu výskumu, mnoho vedcov sa zhoduje na tom, že práve kvôli tomu chlapi tak veľmi okukujú ženy – ich libido ide totiž na autopilota. A čo je na jednej strane dobré a na druhej naopak, na ženu vraj zabúdajú v momente, keď opustí ich zorné pole…

Zameraný na riešenia

Medzi ľuďmi prevláda názor, že muži sú oveľa menej empatickí ako ženy. V skutočnosti mužský systém empatie naozaj neodpovedá, keď je v ich blízkosti niekto v strese či opisuje svoje problémy. Zato u nich miesto toho zapracuje centrum na riešenia problémov a ich nápravu. Preto sa u mužov častejšie stretávame s riešením problémov ako s ich pochopením či útechou.

Zdroj: livescience.com