Láska je láska, veď na svete predsa nie je nič krajšie. No čo však v prípade, ak na ňu momentálne nie je čas, chuť či príležitosť? Je vtedy človek odsúdený na život v celibáte? Nemusí… Dôvody, prečo čoraz viac mladých ľudí volí intímnosti bez lásky a vzťahu, sú viaceré. Pozrime sa však na výhody dnes už známeho pojmu “Frieds with benefits” (FWB) alebo ak chcete, ,,kamaráti s výhodami”.

1. Netreba sa prosiť. Povedzme si otvorene, vo vzťahu je niekedy potrebné zahrať divadlo, ak má jeden chuť a druhý nie. V tomto prípade však nemusíte. Jednoducho sa dohodnete na mieste, čase, prípadne aj spôsobe a je to. Ideš-ideš, nejdeš-nejdeš. Všetko je to o racionálnej dohode, žiadne citové vydieranie.

2. Neexistujú zranené city. Neriešite, prečo na vás nemá váš milý chuť už dva týždne, či v tom náhodou nie je nejaká iná. Sloboda bez citového naviazania sa, čo je v dnešnom svete značná výhoda.

3. Viete, čo čakať. Netajíte pred sebou nič ohľadom túžob, prianí či očakávaní. Poviete si, čo chcete, čo vám robí dobre a čo vám dobre nerobí. Tento typ “vzťahu” je pre ľudí, ktorí vedia otvorene a narovinu komunikovať.

4. Môžete sa plne sústrediť na seba, prácu, rodinu, koníčky. Budete mať pre seba viac času, ako v prípade, že by ste mali partnera. Budete skrátka vedieť, že, napríklad v pondelok, stredu a v piatok sa “šuká”. Ostatný čas si môžete vyhradiť na iné veci.

5. Príjemné s užitočným. Na záver výhoda intímností vôbec. Vyplavenie oxitocínu a podobne. Veď to poznáme všetci. Ako sme spomínali na začiatku, prečo by si nemohli užiť aj ľudia, ktorí momentálne nemajú partnera? Niekedy sa stane, že kamoši s výhodami majú viacej intímností než páry!

Všetko má svoje pre aj proti. Treba si zvoliť a zvážiť, či je “kamarátstvo s výhodami” to pravé pre vás. Nie je to iba o telesnej rozkoši, ale najmä o vymedzení hraníc a obyčajnom PRIATEĽSTVE. Práve ono môže byť niekedy nosným pilierom celej veci. Samozrejme, v tomto prípade nie je vhodné očakávať, že sa zo styku vykľuje láska, no ako to už v živote často býva, človek nikdy nevie. Koniec koncov, “FWB” je možné udržiavať iba s človekom, ktorý vás rešpektuje a dá sa s ním dohodnúť a otvorene komunikovať.