Láska cez internet, Sám doma – stratený v New Yorku alebo Keď Harry stretol Sally. V týchto filmoch a mnohých ďalších sa objavil známy newyorský Central Park. A my vám predstavíme jeho najkrajšie miesta.

Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux, páni, ktorí stáli v roku 1858 za realizáciou predstavy vytvoriť prvý veľký verejný krajinársky park. Odvtedy sa stal Central Park jedným z veľkých symbolov demokracie USA v 19. storočí. V súčastnosti ponúka mnoho atrakcií a tie najkrajšie navštívite práve teraz spolu s nami:)

Alica v krajine zázrakov

park-alica

Bronzová socha Alice a jej rozprávkových priateľov je hlavnou atrakciou najmä pre najmenších návštevníkov Central Parku. Jej zhotovenie objednal filantrop George Delacorte ako poctu svojej zosnulej manželke Margarite, ktorá príbehy Lewisa Carrolla čítala ich deťom.

Zámok Belvedere

park-belveder

Pomenovanie „Belvedere“ pochádza z taliančiny, čo v preklade znamená vyhliadka, a tá je skutočne úchvatná, lebo práve odtiaľ je najlepší výhľad z výšky na park a priľahlé okolie mesta. Miniatúrny hrad vytvoril sám návrhár Central Parku Calvert Vaux.

Shakespeareova záhrada

park-shakespeare

Jedno z najromantickejších miest v Central Parku nemôže byť pomenované po nikom inom ako po slávnom autorovi Romea a Júlie. Vysadené rastliny sú uvedené v Shakespearových  básniach a divadelných hrách, dokonca tu nájdete aj zopár tabúľ s citáciami z jeho diel. Z lavičiek môžete pozorovať prvosienky, dule alebo šípové ruže.

Obelisk

park-obelsik

Obelisk zvaný Kleopatrina ihla má svoje dvojča v Londýne a pre New York je najstaršou exteriérovou pamiatkou. Vznik Obelisku siaha až do roku 1450 p.n.l. v Egypte, do Central Parku prišiel v 19. storočí, kde je dnes obklopený jabloňami a magnóliami.

Zdroj: centralparknyc.org | Foto: flickr.com, roadtrippers.com, s-media-cache-ak0.pinimg.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Gabriela O.
Milujem históriu a ironický humor. K tomu všetkému šálku kávy a som ten najšťastnejší človek na svete ;-)