Už od detstva je zvlášť nám, ženám, do mysle vsugerované, že nemôžeme byť sebecké, či vo vzťahu k súrodencom, rodičom, kamarátkam alebo neskôr v partnerskom živote. Sebaláska je však nutnosťou, ktorú by si mala vo svojom živote dopriať každá z vás!

,,Si zlá a sebecká! Rozdeľ sa! Musíš myslieť na druhých!“ To sú slová, ktoré ste určite počuli viackrát za život aj vy. Už od prvých krôčikov, kedy ste sa nechceli so súrodencom podeliť o obľúbenú hračku, vám rodičia dohovárali, aké je dôležité podeliť sa. Neskôr sa z týchto nevinných malých drobností stávali väčšie ústupky. Na strednej škole ste dávali opisovať všetkým vaše úlohy, pretože predsa nemôžete byť sebecká. S kamarátkami sa vždy išlo tam, kde chceli ony a o pár rokov neskôr zistíte, že robíte v živote dôležité rozhodnutia, s ktorými ale nie ste vôbec stotožnená. Často ide o vzťahy s partnerom, kamarátkami či rodičmi, pri ktorých myslíte vždy najskôr na druhých ako na seba. Ak ste však s vaším osobným životom či kariérou nespokojná, možno za to môže práve vaša príliš veľká dobráckosť a snaha vychádzať v ústrety druhým. My, ženy, potrebujeme byť občas sebecké! Kedy je dôležitejšia naša sebaláska ako šťastie a ústupky voči druhým?

Naučte sa hovoriť NIE!

Povedzte nie stretnutiu s kamarátkou, ktorú až tak nemusíte. To, že kedysi ste zdieľali spoločnú lavicu ešte neznamená, že s ňou musíte tráviť svoj drahocenný čas a počúvať to, o čo v skutočnosti nemáte žiadny záujem. Ak nechcete s niekým udržiavať kontakt, tak to nerobte. Namiesto zbytočnej slušnosti sa ospravedlňte a postupne s danými osobami prestaňte komunikovať. Vďaka tomuto jednoduchému kroku získate čas na tie kamarátky, ktoré si to naozaj zaslúžia, a s ktorými chcete úprimne tráviť voľné chvíle. Rovnako slovíčko nie platí aj pre ostatné situácie, ktoré vás obťažujú.

My, ženy, potrebujeme byť občas sebecké!

Nájdite si čas pre seba

Už rok ste neboli u kaderníčky? Necvičíte, nestaráte sa o seba? Pre vás samé, a aj pre vaše sebavedomie je dôležitý zovňajšok. Samozrejme, nemáte byť povrchnou fiflenou, ktorá si potrpí iba na dokonalú postavu a značkové oblečenie, no práve nájdenie si času na seba samú je to, na čo zabúda čoraz viac žien. Zájdite si na manikúru, osviežte svoje vlasy novým strihom, zájdite na masáž. V kvalitne strávenom čase vám nebráni ani nedostatok financií. Súkromný wellness si môžete spraviť aj v pohodlí domova. Oddychujte vo vani, urobte si pedikúru, nafarbite vlasy, vyložte nohy, pozrite si romantický film. Vášmu znovuzrodenému zovňajšku sa určite poteší aj partner.

Nie ste slúžka

Zo začiatku vám partner s domácnosťou pomáhal, no teraz to vyzerá ako keby ste boli doma skôr slúžka ako partnerka? Nie, nemusíte robiť všetko, čo vyžaduje váš partner. Ženy sa už v dnešnej dobe nestarajú len o domácnosť ako tomu bolo kedysi. Vy predsa tiež chodíte do práce, preto nie je vašou povinnosťou navariť, oprať a ožehliť. Príde váš muž po robote domov, vyvalí sa rovno pred telku a už sa ani nepohne? Je načase byť trocha sebeckou a uchmatnúť si voľný čas aj pre seba. Poproste ho, či by mohol navariť aspoň raz za týždeň on, taktiež vám môže pomôcť vyvešať prádlo či spraviť s deťmi domáce úlohy. Ak vás miluje, určite vám v domácnosti začne viac pomáhať, aby ste si oddýchli aj vy. Ak nebude súhlasiť, jednoducho mu prestaňte servírovať každý deň teplé jedlo na stôl a uvidíte ako zareaguje.

Deťom nemusíte obetovať všetok svoj čas

Deti sú vašim najväčším šťastím a nadovšetko ich milujete. To však neznamená, že im musíte obetovať všetok svoj čas. Aj vy, aj oni potrebujú svoj vlastný priestor a čas, ktorý bude patriť iba im. Preto s nimi netrávte každú jednu voľnú sekundu. Zverte ich občas do starostlivosti starých rodičov a spravte si s partnerom voľno, pokojne im ich dajte strážiť iba na hodinu a vybehnite na nákupy či upracte domácnosť, prečítajte si noviny, knihu, ku ktorej sa pri rodinnom zhone nedostanete. Nikto vám predsa nebude vyčítať, že s deťmi netrávite 24 hodín denne.

Foto: giphy.com, pexels.com