Dámy, pozor, na Slovensku existujú tri zákony, o ktorých si väčšina ľudí myslí, že fungujú presne naopak. My vás ale vyvedieme z omylu a ukážeme vám, že tieto 3 nariadenia sú na Slovensku úplne inak, ako si myslíte, pričom pokuty sa báť rozhodne nemusíte. 

Zákony sú síce v určitých ohľadoch dobrá vec a udržujú v našej spoločnosti poriadok, no nedá sa, aby sme všetci poznali každý jeden z nich. V našej krajine však existujú tri zákony, ktoré ľudom umožňujú viac ako si myslia.

1. Priechod pre chodcov

Stavíme sa, že väčšina z vás je presvedčená, že chodci musia cez cestu prechádzať výhradne cez priechod pre chodcov. Ak sa týmto predpokladom riadite aj vy, veľmi rýchlo vás vyvedieme z omylu. Cestný zákon odsek 1 § 53 hovorí o tom, že chodec je pri prechádzaní cez cestu povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Zákon však ďalej hovorí o tom, že mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. V praxi to znamená, že chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, no musia brať ohľad na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel a nemôžu donútiť vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

2. Obaly na jedlo

Druhým častý omylom Slovákov je, že za obaly na jedlo si v gastroprevádzkach pravidelne priplácajú. Toto žitie v omyle radi zneužívajú reštaurácie a bistrá, ktoré svojim zákazníkov veselo účtujú pri donáške za krabicu či obal. Podľa zákona však toto dovolené nemajú a predávajúci by obaly mali platiť z vlastného vrecka. Ak sa voči účtu za obal či krabicu ohradíte, predajca dokonca môže dostať za predmetné konanie pokutu, ktorá vyplýva zo Zákona o ochrane spotrebiteľa.

3. Občiansky preukaz

Tretím najčastejším omylom Slovákov je, že občiansky preukaz musia mať neustále pri sebe. Táto myšlienka u nás pretrváva ešte od čias socializmu, kedy sa ľudia občianskym naozaj preukazovali. Dnes je však všetko úplne inak, pretože ani v jednom z devätnástich paragrafov zákona, starajúceho sa o občianske preukazy, sa nič obdobné nespomína. Taktiež zákon Slovenskej republiky neuvádza, že by sme mali dostať pokutu za jeho nenosenie. Priestupku sa dopustí len ten, kto občiansky zničí, upraví, poskytne inému či neohlási škodu.

Ak ste si mysleli, že nedodržanie niektorého z týchto nariadení je priestupkom, sme radi, že sme vás vyviedli z omylu. Aby sme to zhrnuli do jednej vety, cez cestu teda môžete pokojne prechádzať aj mimo priechodu, za krabicu od pizze nemusíte už nikdy viac zaplatiť a občiansky preukaz si pri vymetaní obchodov odložte pokojne do šuflíka. :)

Zdroj: Funmagazin.sk | Foto: wikimedia.org, walldevil.com, PNGimg.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.