Sir Nicholas George Winton, hrdina druhej svetovej vojny, bol britským maklérom a zároveň humanitárnym pracovníkom. Ľudskosť a odvaha v ňom ešte v roku 1939 zvíťazila nad strachom, keď sa rozhodol zachrániť pred holokaustom 669 detí z Česko-Slovenska!

Hoci je Sir Nicholas už takmer dva roky po smrti, v srdciach rodín zachránených detí ostane naveky. Svojím hrdinstvom sa nikdy nikomu nevystatoval, až jedného dňa, celých 50 rokov po akte hrdinstva, jeho žena objavila zoznam a fotografie detí, ktoré zachránil. Aj vďaka tomuto činu mu britská kráľovná Alžbeta II. udelila v roku 2003 titul člena Najvznešenejšieho radu Britského impéria.

V roku 1988 bol Winton pozvaný do televízneho programu “To je život” a všade naokolo neho sedeli aj “deti”, ktoré zachránil. Hrdina spočiatku nič netušil, avšak po výzve moderátorky si okamžite uvedomil, že celá epizóda je práve o ňom. Pozrite si jeho reakciu, keď uvidel mužov a ženy, ktoré sa vďaka nemu druhýkrát narodili. Ako prejav vďaky a úcty dostal obrovský potlesk.

Foto/Video: YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Maťa
Nechýba jej bulharský temperament a s vášňou sa púšťa do nových vecí. Miluje knihy, čokoládu a fitnes. S otvorenou náručou prijíma adrenalínové výzvy a rovnako aj tie žurnalistické.