Hoci sa jeho stará matka dožila sto rokov a dlhovekosť má jeho rodina v génoch, 52-ročný Naoto Matsmura vie, že má pred sebou už len niekoľko rokov života. V roku 2011, keď východné Japonsko zasiahlo ničivé tsunami, ktoré vážne poškodilo jadrovú elektráreň vo Fukušime, bolo jeho mesto narýchlo evakuované pre zamorenie radiáciou.

Štrnásťtisícová Tamioka sa zmenila na púšť a jediný, kto miesto neopustil napriek vládnym zákazom, bol Naoto. Strach o vlastný život prevážil fakt, že by musel opustiť svojho psa Akiho, pre ktorého nebolo v novom domove miesto. Na vlastné riziko teda ostal a už štyri roky žije tam, kde iná ľudská noha nevkročí.

tamioka1

V meste duchov žije bez vody a elektriny, len z toho, čo mu sem dopravia dobrovoľníci. Vstáva, len čo vyjde slnko, a ukladá sa okolo šiestej hodiny večer. Cez deň sa rozhodne nenudí, stará o stovky zvierat, ktoré na mieste ostali. Evakuácia prebehla rýchlo a každý z obyvateľov si mohol so sebou vziať len minimum osobných vecí. Všetci verili, že sa čoskoro budú môcť vrátiť, a tak na mieste nechali aj svojich domácich miláčikov, psov a mačky, ale aj hydinu a dobytok. Späť do mesta však už nikoho nepustili a predpokladá sa, že pre stupeň nebezpečnej radiácie to nebude možné ešte minimálne 30 rokov. Mnohé zo zvierat zatiaľ zdiveli, napríklad kravy a prasce žijú voľne v okolitých lesoch. Dnes ich je vyše 400. Raritou sú pštrosy, ktoré sem boli dovezené, pretože práve pštros bol symbolom firmy vlastniacej jadrovú elektráreň vo Fukušime.

naoto2

Pre jeho odhodlanie prezývajú Naota Matsmuru „Budha z Fukušimy“, ale aj „rádioaktívny muž“, keďže posledné lekárske testy ukázali, že jeho telo vykazuje hodnoty radiácie až 17-krát vyššie, ako je hranica bezpečná pre ľudské zdravie. Naoto sa zatiaľ cíti dobre, no vie, že skôr či neskôr u neho prepukne choroba, ktorá vyústi do smrti. Opustiť miesto sa však nehodlá. Svojou prítomnosťou chce donútiť japonskú vládu, aby neodvracala pohľad od riešenia problému a zaoberala sa dekontamináciou tejto oblasti.

Foto: Facebook