Kariéra dnes 33-ročnej Márie Troškovej z pohľadu času vyzerá ako nie celkom podarený štart raketoplánu. Než sa nadobro rozpadla, stihla brunetka nafotiť fotky pre pánsky magazín, spriahnuť sa s talianskym mafiánom Antoninom Vadalom, rok pôsobiť ako asistentka a potom sa prehupnúť rovno do funkcie hlavnej štátnej radkyne. Aktuálne zverejnené správy z jej telefónu pritom poukazujú na to, že i tak bola večne s niečím nespokojná.

Kto je Antonino Vadala? Kontroverzný Talian dorazil na Slovensko v 90. rokoch a okamžite sa chopil príležitosti podnikania v agrosektore. Jeho firmy vo veľkom využívali milióny eur z dotácií a eurofondov. Napriek tomu bol až do chvíle, čo si jeho pochybnú činnosť a najbujnejšie prepojenia na vládu všimol Ján Kuciak, pre verejnosť takmer neznámym pojmom.

Spolu s jeho menom vyplávali na povrch aj skutočnosti o Márii Troškovej – spoločníčky v jeho firme, asistentky poslanca SMER-u Viliama Jasaňa (s ktorého synom Vadala taktiež spoločne podnikal) a Talianovej milenky. V čase, keď si mladý novinár posvietil na ich podozrivé spoločné záujmy a minulosť, pôsobila Mária už nejaký čas ako hlavná štátna radkyňa na Úrade vlády.

Tento príbeh všetci poznáme, pretože pre ambicióznu dievčinu skončil fiaskom a pre Jána Kuciaka a jeho snúbenicu tragicky. Dnes sa však vyšetrovatelia rozhodli zverejniť časť komunikácie medzi Máriou Troškovou a Antoninom Vadalom. Vyplýva z nej nielen to, že Trošková na svojho (bývalého?) milenca nezanevrela ani potom, ako začala pracovať v blízkosti Róberta Fica, ale že svoje konexie aj bez mihnutia oka bujaro využívala – napríklad na to, aby Vadalovi pomohla dosadiť na miesto colníka v Michalovciach vlastného človeka.

15. marec 2017

Vadala: Papera prosím tá zistuj a rob niečo žeby dali za riaditeľa na colníci do Michalovce ten pekarik lebo skrachujeme keď dajú iný chcuj

Trošková: Pytala som sa a minister povedal, ze on take veci neriesi. Takze sa musim opytat na vychode alebo priamo na vedeni colnice.

Mária Trošková komunikovala s Antoninom Vadalom v podstate na dennej báze a hoci sa mnohokrát vyhrážala, že s ním z rôznych dôvodov „skončila”, v skutočnosti si udržiavala Taliana omotaného okolo prsta. Často sa pritom cez správy hádali. Štátna radkyňa, ktorá na poste pôsobila od 1. marca 2015, sa veľmi obávala o svoju vtedy ešte sľubnú kariéru.

Hoci sa Vadala neraz stihol pochváliť svojím presvedčením, že má na Slovensku kúpenú polovicu polície, vtedajšie vládne orgány s ním akúkoľvek spoluprácu vylučujú. Istý čas sa údajne snažil prepašovať cez náš štát stovky kíl kokaínu z Južnej Ameriky do Benátok. Oficiálne bol však predmet jeho podnikania dobytok. Dnes je už Antonino Vadala právoplatne odsúdený.

Samotná Trošková odišla z Úradu vlády po vražde novinára Jána Kuciaka a verejnosti sa teraz vyhýba. Róbert Fico vtedy zareagoval na jej odchod naozaj svojsky. „Možno príde čas, keď sa budete mnohým ľuďom musieť ospravedlniť,“ vyjadril sa v tom čase. Na otázky Nového času, ktorý novú komunikáciu zverejnil, nereagovala ani strana SMER, ani Mária Trošková.

Útržky správ medzi Troškovou a Vadalom

24. september 2014: Mária nechce byť bielym koňom

Trošková: Potrebujem, aby si mi cim skor dal peniaze, aby som ti ich vratila na tvoju firmu!! Ak ma milujes, urobis to, mas na to tyzden!!!

Vadala: Prečo teraz laska mi toto hovoríš ? Prečo mam tyzden

Trošková: Lebo nechcem byt bieli kon!!! Mam toho dost a bojim sa, o co ti ide??!!! Das mi peniaze a ja ti ich vratim. Mas s tym problem????

2. október 2014: O zneužívaní bankových účtov

Trošková: Do pi*e, ty nemas svoju kartu??!!! Hned zajtra zrusim ucet!! Nepotrebujem, aby si cez moje meno pouzival kartu a peniaze!!! Koli tebe som nedostala pracu!!! Lebo vyslo ze cez mna prepieras peniaze!!! 

Vadala: Sa ukludni lebo ja nic nerobím a mi nerozpravaj somariny

Trošková: Tak pouzivaj svoje karty!!!! A to nie su somariny!!!! Keby bol ucet na tvoje meno, nie je problem, ale mna uz zneuzivat nebudes!!! Zajtra rusim ten s*urveny ucet!!! Som ti povedala, ze vyrovname veci a rusim ucet, ale ty nie!!! Chces ma este viac poskodit!!! Uz ti na cisto je*e alebo co???!!! Teraz ma kontroluju a ty robis toto???!!!

Vadala: Ja som nevedel som si dal 1 500 eur vložiť lebo som nemal peniaze zo sebou ani karty ! Co ja ta využívam ?? Srandujes ? Ja ta milujem !!! A im povec ze si moja frajerka !!!! Ok od zajtra nie používam ale povec na budúce

Na margo údajného vzťahu medzi vtedajším premiérom Ficom a Máriou Troškovou vzniklo množstvo ostrých vtipov.

14. marec 2017: Trošková upozorňuje Vadalu na sledovanie

Trošková: A co nove?

Vadala: Práci láska som v Rimaska. Pozerám stavba a ty čo

Trošková: Ja som na chvilocku zbehla ku susedke a za chvilku idem spat. Som ko 😔

Vadala: Ok dobrú noc zajtra mi volaj Cmuk 😘

Trošková: Dobre, inak sleduju mi telefon. Tak si pisme tu

5. február 2017: Trošková chce odísť z práce

Trošková: Sk su ko*oti, preto chcem odist! Mam toho plne zuby!!! Otec mi dal len 20.000,-€. Na vsetko som sama a este leasing na auto! Chod do puce!!!!! 

6. február 2017: O názore na niekdajšieho kapitána Danka

Trošková: Tymto pozdravujem tak ko*ota Danka!!! A vdaka nemu tato vlada padne!!!

17. august 2017: O vzťahu k vtedajšiemu premiérovi R. Ficovi

Vadala: (…) čo sa týka tvoj súkromní život rob čo chceš z premiér mna nezaujíma ale kamaráti budeme ja nič nepotrebujem aby ste mi pomáhali ATd ! ale nebude dobre pre nikoho žeby vedeli že sa pohadame Ok nikto nevie nič a nikdy nepoviem (…) fungujeme ďalej ako rodina vieš že mám rada smer aj premiér keď nepoznám osobne lebo 12 rokov som bojoval pre smer a budem ďalej lebo veľa sú môj kamaráti keď chceš dáme si pusu obijame sa a poďme ďalej Cmuk

Zdroj: Nový čas | Foto: Instagram/dennikn, in_grid_kepkova, mafovic, plus7dni