Celý svet sa zmieta v problémoch, spôsobených novým ochorením Covid-19, a čaká, kedy vedci oznámia, že naňho vynašli liek. Zdá sa, že tím odborníkov z austrálskeho Melbourne sa dostal opäť o krok ďalej – zistil, že koronavírus dokáže zabiť tento liek, a to dokonca za dva dni!

17. novembra uplynulého roku sa v čínskom meste Wu-chan objavil prvý človek nakazený novým typom koronavírusu. Na prvý pohľad nevinná choroba sa však začala okamžite šíriť štátom, pričom o pár mesiacov nato ňou už bol zasiahnutý celý svet. Dnes tak všetci žijeme v napätí a strachu, dúfajúc, že sa nám boj so smrteľným ochorením podarí vyhrať čo najskôr. Dopomôcť by k tomu mohol aj liek, ktorého účinky skúmajú vedci z Austrálie.

koronavirus

Odborníci z Monash University prišli na to, že schválený liek Ivermectin, širokospektrálne antiparazitkum používané u ľudí aj zvierat proti hlístam či všiam, je v bunkových kultúrach vírus SARS-CoV-2 schopný zničiť. Vedci síce zatiaľ liek iba testujú v laboratóriu, no podarilo sa im zistiť, že jedna dávka zlikvidovala za 48 hodín všetok genetický materiál vírusu z buniek, pričom už po 24 hodinách bol viditeľný jeho úbytok. Zatiaľ ale nevedno, či by prebehla rovnaká reakcia u ľudí a zvierat.

,,Ivermectin je schválené antiparazitické liečivo, ktoré vykazuje široké spektrum účinku voči vírusom in vitro a zastavuje činnosť vírusu SARS-CoV-2. Jediným pridaním do buniek redukuje vírus už do dvoch hodín a významne redukuje do 48 hodín. Ivermectin vyžaduje ďalší výskum pre zistenie účinku a liečby ľudí. Tieto výsledky demonštrujú, že ivermectin má antivírusový účinok proti SARS-CoV-2 in vitro, pričom jediná dávka dokáže kontrolovať replikáciu vírusu v našom systéme za 24 až 48 hodín,” uvádza sa v odbornom časopise Antiviral Research.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sciencedirect.com | Foto: depositphotos.com