Momentálna situácia na slovenských cestách je neúnosná – v dôsledku veľkonočného obmedzenia pohybu skolabovala doprava, vďaka čomu majú ľudia problém sa dostať do práce a kamionisti s tovarom zas doraziť do obchodov. Opatrenie, ktoré potrvá až do 13. apríla, nadobudlo platnosť len dnes, no už vidno, že ide o mimoriadne nepopulárne rozhodnutie. Čo je však horšie, spôsobilo rozkol aj medzi koaličnými partnermi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.

Chrániť sa pred koronavírusom je dôležité a vyžaduje si to aj kroky, ktoré síce možno nenájdu podporu medzi širokými vrstvami obyvateľstva, no i tak pre ne musíme všetci čosi obetovať. Napriek tomu by tieto slová u človeka, čo práve teraz sedí v aute a už niekoľko hodín mešká do práce, zrejme nepochodili.

Svojský názor na Matovičovo veľkonočné obmedzenie pohybu má aj jeho koaličný partner Richard Sulík, ktorý sa sám v jednej z dopravných kolón ocitol. Napokon to teda nevydržal a svoj hnev si vylial verejne na sociálnej sieti.

„Z boja proti korone sme spravili fetiš!,” začína pekne zostra svoj status. „Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné.”

Ďalšie jeho slová sú otvorenou kritikou Igora Matoviča a poriadne prilievajú olej do ohňa: „Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa, žiaľ, neviem dovolať. Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty (čo sme ani len nezakazali), stoja hodiny v zápche.”

Reakcia premiéra Igora Matoviča bola blesková. Slová, ktoré sú uverejnené taktiež na Facebooku, idú priamo od srdca: „Nemám rád, ak ľudia spomedzi hráčov koaličného tímu, od ktorých v ťažkej situácii čakáte, že vám podržia chrbát … si hrajú svoje sebecké hry. Neschopnosť podporiť čokoľvek nepopulárne konané vo verejnom záujme a postovať na FB svoje výplody mysle je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné. Tým dupľom, že na rozdiel od obyčajných ľudí o dosť viac veľmi dobre vedia, ako vážna v skutočnosti je naša situácia.”

Zdá sa teda, že v novej koalícii sa schyľuje k prvej vážnej roztržke, čo sa voličom ani trochu nepáči. Len málokto z nich totiž v komentároch podporil Igora Matoviča – väčšina si myslí skôr to, že obmedzenie je nelogické, nedomyslené a hlúpe. Komentujúci však podotkli aj to, že hádky na sociálnych sieťach namiesto uzavretých rokovaní sú maximálne nemiestne. Okrem iného i preto, že bývalá vláda z nich musí mať obrovskú radosť.

Zdroj/Foto: Facebook/Igor Matovič, Richard Sulík