Vzťah nie je hračka, ktorú môžete kedykoľvek odložiť. Je priam nevyhnutné na ňom neustále pracovať, zlepšovať ho a zdokonaľovať. Na tom sa však musia podieľať obaja partneri, pretože ani kôň by neutiahol celý vzťah sám.

Ak ste momentálne v dlhodobom vzťahu, prípadne ste iba teraz začali s niekým chodiť, ponúkame vám niekoľko tipov, ako partnerský vzťah upevniť a nasmerovať ho k správnemu fungovaniu. Nie sú na to potrebné žiadne elixíry, je to predovšetkým o prístupe jedného partnera k tomu druhému.

1. Dôvera

Ak si partneri plne dôverujú a navzájom sa rešpektujú, automaticky sa vyhnú viacerým konfliktom. Nepociťujú medzi sebou napätie, riziko závažných hádok je zminimalizované a spokojnosť je zaručená na oboch stranách. Vo fungujúcom vzťahu nie je prípustné pochybovať o svojom partnerovi. Vraj ale netreba len dôverovať, ale i preverovať? Áno, avšak aj tu sú povolené iba isté hranice, ktoré ak neodhadnete, jednoducho môže všetko viesť ku zbytočným problémom a k hystérií. Tá je ale vhodnejšia skôr pri hereckých prejavoch ako vo vzťahu, uvážte sami.

2. Komunikácia

Rozpráva sa váš partner viac s domácim miláčikom ako s vami? Chyba. Komunikácia je vo vzťahu nevyhnutná, posúva ho totiž dopredu. Nemáme tým však na mysli všedné rozhovory o tom, kto mal aký deň, ide skôr o vzájomné porozumenie si, riešenie problémov, spoločné videnie do budúcnosti či konfrontáciu názorov. Prostredníctvom komunikácie sa vzťah stáva otvorenejším, úprimnejším a hlavne fungujúcim. Je dôležité si povedať všetky veci priamo, aby nevznikli malé či veľké nedorozumenia.

Dôležité je, aby partneri chceli a nie museli tráviť voľný čas spolu

3. Prejavy lásky

Existuje niekoľko spôsobov, ako ukázať svojmu partnerovi to, ako veľmi ho milujete. Niekedy stačí odštartovať deň pusou, inokedy pripraviť prekvapenie pre svojho partnera v podobe raňajok alebo mu povedať tie potešujúce slová „milujem ťa“. Je jedno, aký spôsob si človek vyberie, dôležité je, aby partner cítil, že je svojou polovičkou milovaný. Aj malé prejavy lásky totižto vedia posunúť vzťah do celkom inej dimenzie.

4. Spoločné záujmy

Uprednostňuje váš partner hranie počítačových hier pred spoločnou prechádzkou? Je pre neho dôležitejší futbalový zápas ako rodinná oslava? Aj v tomto smere je potrebné zvoliť dávku kompromisu. Najlepšie však je, ak máte také záujmy, ktoré vás spájajú. Čo tak si spoločne vyraziť na bicykle a spoznávať krásy okolia? Vybrať sa niekam za historickými pamiatkami alebo len tak doma leňošiť pri televízii s plným bruchom jedla, ktoré ste si pripravili spoločne? Dôležité je, aby partneri chceli a nie museli tráviť voľný čas spolu.

Autor: Nikola C.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Rôzni
Táto redaktorka ešte nemá svoj redaktorský účet, pretože píše jeden zo svojich prvých článkov. Ale čoskoro... :)