Ak budete ešte chvíľu opakovať tieto štyri najčastejšie chyby v manželstve, zaručene sa čoskoro priblížite k jeho koncu. Takto to aspoň vidia vedci z Gottmanovho inštitútu.

Michael McNulty, ktorý sa na výskume podieľal, konštatuje: „Základom každého dobrého vzťahu je pocit dôvery.“ Opakuje tiež známu pravdu, že „vo všetkých vzťahoch nastanú konflikty, podstatné však je, ako sa s nimi vyrovnáme a či nájdeme kompromis.“ Na základe výskumu formuluje štyri nevhodné vzorce správania, ktoré vášmu vzťahu rozhodne neprospievajú.

Za problém číslo jeden výskum bez váhania označil pohŕdanie alebo neváženie si partnera. „Pohŕdanie je definované ako čokoľvek, čo ponižuje vášho partnera alebo nejakým spôsobom naznačuje vašu nadradenosť voči inej osobe,“ hovorí Sinead Smith, vzťahová terapeutka. Do tejto kategórie patrí sarkazmus, vysmievanie sa, ale aj neverbálne prejavy ako prevracanie očami či ironický úškrn. Riešením by malo byť vytvorenie si odstupu od situácie a snaha ozrejmiť svoj postoj bez zbytočného znižovania dôležitosti potrieb partnera.

Kritizovanie partnera sa umiestnilo hneď na druhom mieste. Ide najmä o kritické poznámky, ktoré obsahujú slová “nikdy” a “vždy” – “nikdy neprídeš načas” a “vždy zabudneš vyniesť smeti” sú vety, na ktoré by ste mali zabudnúť, akokoľvek vás partner nahneval. McNulty odporúča preformulovať tieto vyhlásenia z vášho pohľadu – „Som nervózny/nervózna, keď…“ alebo „Hnevá ma, že…“

Ak vás kritizujú, prirodzene sa bránite. To však podľa výskumu iba prilieva olej do ohňa. Ak na partnerove výčitky reagujete slovami: „Nemáš pravdu, nikdy nemeškám,” prípadne „Zbytočne to nafukuješ,” koledujete si o poriadny problém. Podľa odborníkov by ste mali prevziať aspoň štipku zodpovednosti, hoci nesúhlasíte s obvinením v plnom rozsahu. Partner potrebuje vedieť, že ho počúvate a uvažujete nad jeho postojom. Neuškodí ani prisľúbiť pokus o nápravu.

Problémom tiež je, ak sa pokúšate partnerove slová absolútne nevnímať a pri čo i len náznaku problému, jednoducho “vypnete” veriac, že búrka časom prehrmí. Niekedy na hroziacu diskusiu naozaj nemáte chuť, vtedy vraj však zaberie požiadať partnera o „time out“. Vysvetlite mu, že v tejto chvíli na podobnú diskusiu nemáte čas/chuť/energiu, nesnažte sa jej však vyhnúť nadobro.

Zdroj: www.womansday.com | Foto: giphy.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Chaela
Nadšená učiteľka a večná študentka... Keď sa oteplí, hľadajte ma v Chorvátsku, kde ešte stále vyberám to správne miesto na letné sídlo, a v zime kdekoľvek, kde robia dobré laté. Ak ma však nájdete s knihou v ruke, radím nerušiť.