Nedočkavo čakáte, kedy váš milovaný potomok vyrastie z neposlušnosti? To, či sa vôbec dočkáte alebo máte najhoršie vo výchove už za sebou, potvrdil nový výskum!

Mnohokrát sa rodiča pri výchove svojich detí poriadne zapotia. Neraz sa stane, že sa matka začne cítiť osamelo, prázdne, na pokraji depresie, a to hlavne kvôli stresu, ktorý jej je dopriaty na dennom poriadku. Však to poznáte: “malé deti, malé problémy – veľké deti, veľké problémy!”

Zdalo by sa, že najťažším štádiom rodičovstva je samotné narodenie dieťaťa, prebdené noci pri bábätku, neskôr neustále dohliadanie na bezpečnosť neposedného lezúňa. Najnovšia štúdia ale odhalila, že najproblémovejším vekom u detí je 11. až 12. rok života. V tomto období špeciálne matky trpia najviac.

Vedci zo Spojeného kráľovstva pozorovali skupiny matiek, ktoré mali deti v rovnakom veku. Ženy, ktorých potomkovia sa dostali na prelom veku medzi deťmi a teenagermi boli vystavené najväčšej dávke stresu. Taktiež tieto ženy svorne popisovali svoje životy často pojmami ako “prázdny” a “osamelý”. 

Vek medzi 11. a 12. rokom dieťaťa je podľa štúdie najrizikovejším pre nedorozumenia a hádky v rodine. Podieľa sa na tom fakt, že väčšina matiek si neuvedomuje, že ich nervozita pramení z psychologického odlúčenia dieťaťa. Odlúčenie nevzniká až vtedy, keď dieťa opustí “hniezdo” a domov, ale už v skorom štádiu puberty. Už vtedy sa stáva viac nezávislým, začína mať vlastné názory a podobne. Matka tento stav vycíti a ľahko môže mať sklon k depresiám.

Dobrou správou je, že podľa štúdie s vekom dieťaťa rastie aj spokojnosť matky a rodičia dospelákov sú vraj tou najšťastnejšou skupinou rodičov. Súhlasíte s výsledkami štúdie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s výchovou v nasledujúcej ankete.

V akom veku dieťaťa je podľa vás jeho výchova najzložitejšia?

View Results

Loading ... Loading ...

Zdroj: thesun.co.uk | Foto: gyphy, pixabay

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ivetka
Milujem filozofiu a hlbokú noc, vtedy mi to myslí (aj píše) najlepšie. Múdrosť a krása sú pojmy, ktoré obdivujem...a ani náhodou nie som obyčajné dievča.