Určite každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorý tvrdí, že dobre nespí, bolí ho hlava… Koľkokrát sme už počuli vetu typu: ,,Porazí ma v tej práci!” Veľa ľudí má v živote stres a ten môže okrem iného pochádzať aj z práce, ktorú vykonávajú a v ktorej trávia veľa času.

Čo je to vlastne stres? Je to akási reakcia na mimoriadne záťažovú situáciu. Naše telo dokáže ,,vyšťaviť” tak, že pri jeho dlhodobom trvaní môže dôjsť až k narušeniu a poškodeniu fyzického a psychického zdravia. No povedzme si, potrebujeme „ku šťastiu“ ešte nejaké žalúdočné vredy, nespavosť, vysoký krvný tlak alebo známy syndróm vyhorenia?

Ktoré povolania sú najstresovejšie?

Zamestnania zaoberajúce sa starostlivosťou o zdravie patria medzi najzaťažujúcejšie, nakoľko lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci majú zodpovednosť za svojich pacientov. Ďalej sú to manažéri a vedúci pracovníci, ktorí viac vypätia pripisujú prepracovanosti a zodpovednosti za vedenie podniku.  Netreba zabudnúť aj na prácu policajtov alebo požiarnikov, ktorá sama o sebe obsahuje nebezpečenstvo. Medzi povolania alebo pracovné pozície, ktoré môžu mať vážne dôsledky, sú napríklad pilot alebo letový dispečer.

nevystresovaní ľudia podávajú ten najlepší výkon!

Dôsledky stresu

U väčšiny ľudí sa objavujú v dôsledku vyťaženia migrénové bolesti hlavy a vysoký krvný tlak. Človek v strese môže na sebe spozorovať aj kožné problémy. V každom prípade, ak trvá pridlho, môžeme sa dostať do depresií, úzkosti a na každého v našom okolí budeme len podráždení a nahnevaní a nakoniec skončíme sami doma s pohárom alkoholu, o ktorom si len myslíme, že je istý spôsob uvoľnenia alebo znižovania stresu.

Ako zvládnuť stres?

Prvoradá je duševná pohoda! Áno! Musíte prísť na to, ako by ste mali zosilnieť po psychickej stránke. Relaxujte, meditujte, žite zdravo, športujte, oddychujte a hlavne! Myslite pozitívne! Niektorým z nás možno pomáha len horúci kúpeľ alebo výlet na pokojné a tiché miesto… Vyhnite sa hlúpym kolegyniam, ktoré z vás doslova vyciciavajú život, obklopte sa príjemnými ľuďmi, kvetinami a buďte šťastná.

alko

Stres sa v dnešnej dobe naozaj považuje za vážny problém. Je vôbec niekto, kto ho ešte nezažil? Pracujúci ľudia by si mali uvedomiť, že nie všetko je možné stihnúť naraz, v jeden deň. Prácu predsa možno rozdeliť, určiť si priority, nájsť si čas na pár minút oddychu a hlavne myslieť na svoje zdravie. Veď uznajte, nevystresovaní ľudia podávajú ten najlepší výkon!

Ako bojujete so stresom Vy? Čo vás v práci stresuje? Ak máte dobrý tip, ako zvládnuť stres, sem s ním. :)

Autor: Lucia Mihaliková