Téma interupcie či umelého prerušenia tehotenstva je mimoriadne citlivá na celom svete. Na Slovensku sa nejaký čas uvažovalo aj o celkovom zákaze potratov, a hoci by mnohí najradšej skutočne pristúpili k takto radikálnemu riešeniu, zatiaľ u nás vyhráva tvrdo vybojovaná ženská sloboda robiť si so svojím telom čokoľvek, čo uznáme za vhodné. Zástankyňou tohto postoja je i vdova po českom producentovi Jiřím Pomejem (†54).

Hoci mnohé Slovenky a Češky potrat ako krajnú možnosť či aspoň voľbu schvaľujú, často sú pritom toho názoru, že samy by naň pristúpili len za extrémnych okolností. Prípadne keď otehotnieť netúžia, chránia sa pred počatím radšej preventívne.

Celkom inak k tomu pristupuje známa dídžejka Andrea Pomeje (32). Podľa nej je totiž interupcia omnoho menším zásahom do organizmu, než napríklad hormonálna antikoncepcia. Tú tvrdo odsudzuje a varuje pred ňou aj ostatné ženy.

Andrea Pomeje bola treťou manželkou Jiřího Pomeje. Keď mal 48 rokov, splnila mu jeho celoživotný sen stať sa otcom. V máji 2017 mu zistili rakovinu hrtanu, následkom čoho začal opäť piť. V apríli 2018 ho teda Andrea opustila a o dcérku sa starala ona. Jiří sa s ňou už nestihol rozlúčiť, 26. februára 2019 rakovine, v tom čase už rozšírenej takmer do celého tela, podľahol.

„Hormonálna antikoncepcia je jeden z dôvodov, prečo ľudia berú antidepresíva alebo prečo baby nemôžu otehotnieť! Pre mňa ako ženu sa to zdá omnoho horší zákrok do tela než potrat,“ tvrdí mladá vdova, podľa ktorej sú antikoncepčné tabletky obrovským zásahom do hormonálnej sústavy. Práve tá hrá v tele veľkú rolu a preto by sme si na ňu mali dávať veľký pozor.

Andrea s partnerom Petrom, s ktorým začala randiť 6 mesiacov po smrti Jiřího Pomeje. Mnohí ju za opustenie chorého manžela a „rýchly“ nový zväzok dodnes tvrdo odsudzujú.

Samotná Andrea dobre vie, o čom hovorí. Pilulky užívala 7 rokov, pričom na ne doplatila mnohými negatívnymi vedľajšími účinkami. „Bojovala som s prepadmi nálad a úzkosťami, o ťažko narušenom lymfatickom systéme a zlej zrážanlivosti krvi ani nehovorím…“ 

Aby iné ženy nerobili tie isté chyby čo ona, otvorene proti tejto metóde ochrany bojuje a upozorňuje na to, že ako domino môže žene zničiť celé telo. Pýta sa, či vzhľadom na všetky možné vedľajšie účinky užívania antikoncepcie nie je lepšie sa tabletiek vzdať a namiesto toho prevziať zodpovednosť – napríklad tým, že budeme s našimi deťmi hovoriť o intímnych záležitostiach otvorene a bez akýchkoľvek tajomstiev.

Kým Andreina kritika hormónov je celkom v poriadku, horšie je to s jej presvedčením, že omnoho lepšie než tabletkami, je chrániť sa až dodatočne – a to rovno tým najradikálnejším spôsobom. Kráska pritom veľmi dobre vie, o čom hovorí. Raz už totiž na potrate bola a ak by sa rozhodla, že ďalšieho potomka nechce, zrejme by ho neváhala podstúpiť ešte raz. A to napriek tomu, že šlo pre ňu vraj o veľmi nepríjemný zážitok.

Zo svojho manželstva s Jiřím Pomeje (v rokoch 2008 – 2009 bol ženatý s Ivetou Bartošovou), ktorý po dvoch rokoch viac či menej serióznej liečby rakoviny svoj boj prehral, má mladá vdova 6-ročnú dcérku Aničku. Andrea už nejaký čas žije v spokojnom serióznom vzťahu s partnerom Petrom, nateraz však o ďalšom potomkovi nechce ani počuť, aj keď možnosť, že by sa pred počatím chránila hormonálnou antikoncepciou neprichádza do úvahy.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Jiří Pomeje a Iveta Bartošová. Mali podobní osud plný depresií a alkoholu. Dnes už z bývalých manželov nežije ani jeden.

Zdroj: Instagram/andreapomeje | Foto: Facebook, Instagram/andreapomeje